Lugeja: kolm viisi, kuidas tööandja konkursil palka varjates töötajat pügada üritab

 (37)
Raha
Foto on illustratiivneFoto: Tanel Meos

Palga saladuses hoidmiseks on mitmeid põhjuseid. Peamine põhjus on see, et palka avalikustades peaks käituma kapitalistlike turureeglite järgi – kes rohkem pakub, saab valida paremate töötajate seast. Enamik palka varjavaid ettevõtteid soovib aga saada odavat orjatööjõudu, mitte pakkuda turuhinda.

1. Kui palka varjata, säilib alati lootus, et mõni konkursil sõelale jäänud kandidaatidest ei tunne turusituatsiooni piisavalt hästi, ega tea vastava ameti keskmist töötasu.

2. Kui inimene on nõus läbima palka teadmata mitmeosalise konkursi, siis on lootust, et tema majanduslik olukord on nii keeruline, et ta on sunnitud leppima ka turuhinnast madalama palgaga.

3. Pärast pika konkursi voorude läbimist on inimene panustanud nii palju aega ja vaeva, et osutudes võitjaks ei jaksa ta enam uuele ringile minna.

Olgu põhjus milline tahes, ilma palgapakkumiseta töökuulutus viitab sellele, et tööandja on juba algusest peale orienteeritud töötaja pügamisele. Võimalusel tuleks sellist pakkumist ignoreerida. Kui aga pakutav töö paistab huvitav, tasub otse küsida, kui palju on palk alguses ja kui suurt palgatõusu on esimese aasta jooksul oodata, kui inimene suudab oma võimekust näidata. Kui ka otsesele küsimusele mingit konkreetset vastust ei tule, siis peaks kindlasti otsima mõne muu töö.