Lugeja ettevõtjaile: kui te ei suuda maksta normaalset palka, siis langetage inimeste töökoormust

 (54)
Valdeku Gümnaasium EPLile
TöögraafikFoto: Hendrik Osula

Kõige suurem probleem on see, et inimeste aega ei väärtustata. Praeguses miinimumpalgas poleks iseenesest midagi halba, kui ma peaksin ajaliselt vähem panustama, näiteks käima viie päeva asemel hoopis kaks päeva nädalas tööl. Kui firma ei suuda täistööajaga tagada inimväärset palka, on ilmselgelt midagi väga mööda struktureeritud, või kasutatakse tootmises ennesõjaaegset tehnoloogiat.

Lihtne näide on ka kauplused. Kui kassapidaja teeb 8-tunnise vahetuse ning talle ei suudeta selle eest inimväärset palka maksta, siis tekib küsimus, kes keda lollitab. Hinnatase on meil sama nagu mujal Euroopas, kauplused on rahvast pungil, ometi saavad kassapidajad 3 korda madalamat palka kui näiteks Soomes.

Miinimumpalk tuleks viivitamatult tõsta 1000 euroni. Neto. See sunniks ettevõtjaid oma mugavustsoonist välja ronima ning looma töökohti, kus tehakse tööd, mitte ei käida oma aega ära istumas.

Kui sa ei vaja koristajat 40 tundi nädalas, siis palka ta veerandkoormusega ning inimene saab vaba ajaga midagi muud kasulikku teha – näiteks kahe koha peal töötada. Samas, kui sa tahad, et sinu heaks tehtaks tööd 40 tundi nädalas, siis ole valmis seda ka tasustama.