Kriminaalne Lasnamäe: kas mineviku hirmud või tänapäev?

 (5)
Kriminaalne Lasnamäe: kas mineviku hirmud või tänapäev?
Politseipatrull Lasnamäel 1998. a.Foto: Rahvusarhiiv

1990. aastate üleminekuaeg tõmbas üles palju põhjamuda. Imekähku arenes organiseeritud kuritegevus. Maffiad ja mafioosod ajasid asju kartmatult päevavalgel.

Vaskkaablist Volvodeni

Väiksemad kalad varastasid autosid, veel väiksemad autoosi ja päris pisikesed panid pihta värvilist metalli, kust aga said. Kui mees Läänemere teelt ei viitsinud oma vana Volvot ööseks tasulisse parklasse veeretada, polnud hommikul enam põrkerauda, mille hind ulatus tollal 10 000 kroonini, kusjuures omaniku palk oli 2000.

Kui raudbetoonitehastest varastati kraanade toitekaablid, seisis kogu töö kolm päeva. Juuni 1992 Foto: Rahvusarhiiv
Seotud lood:

Neljanda mikrorajooni Vjatšeslav meenutab, kuidas ühistu blokeeris majaesise väljasõidu raudbetoonist taladega (need muretseti kõrvalehituselt) ning autoomanikud südamerahuga magama heitsid. Hommikul oli kadunud tollane moesõiduk Ford Sierra. Alles siis meenus kellelegi, et tala otsas oli raudvarras kahekorra, moodustades konksu. Varas haakis konksu oma auto külge, tõmbas tõkke eest ja ajas Fordi minema.

Politseipatrull Lasnamäel 1998. a. Foto: Rahvusarhiiv

Joobes juhid on endiselt roolis

Järgmisel kümnendil taandusid avalikud vargused majauste taha. Erakond, kes enne valimisi majadele rauduksi paigaldas, kogus tohutu hulga hääli, nooblist žestist on saanud rahvaluule. Lasnamäelt ei ole puudunud ka maniakid, nagu Pae tänava insenerist pommivalmistaja, kes saatis kümne aasta jooksul isetehtud lõhkekehadega teise ilma seitse inimest ja tekitas ümbrusele kahju seitsme miljoni krooni eest.

Stabiilsem Eesti tähendab kuritegevuse langust ka Lasnamäel. Endiselt on siin liiga palju joobes juhte: ligi kolmandik kogu Tallinna statistikast.

Loe veel Lasnamäe kohta huvitavaid lugusid SIIT.