Jüri Pino: Suits ja Josef K.

 (183)
Jüri Pino
Foto: DELFI

Said antisuitsetajad siis meilgi oma tahtmise, keelasid einelaudades tossutamise ära. Palju õnne. Mida muud seal oligi arvata.

Osav propagandatöö, hea ajupesu. Paneb vaimustuma, kui osavalt suutsid suitsuvihkajad ära veenda poliitikud, et baaripidajate omandiõiguse piiramine on üks hea ja õige asi.

Aga eks neil olnud head argumendid kogu aeg varnast võtta.

Ikka laste nimel — nagu oleks kõrtsud mingi sünnitusosakond või tormaksid kõik lapsed nii, kui käima õpivad, kohe kõrtsudesse kõristitega mängima.

Ikka see kurikuulus passiivne suitsetamine ja baaritöötajate tervis — nagu oleks baaris töötamine kaelakohtu määratud sunnitöö.

Ikka — Euroopas on nii! No kes sellele julgeb vastu vaielda… ainult mõni tagurlik Euroopa Liidu vastu hääletanu.

Ja ülepea — nii on, sest nii peab olema, mis on alati parim argument.

Ja tegidki ära. Veensidki ära. Hea ajastusega natuke enne valimisi, kui keskmine riigikogu liige on valmis uskuma igaüht, kes talle kõrva vooruslikult määgib. Ning teatama oma palavast toetusest.

Loomulikult, kui jätta mulje, nagu oleks suitsukeeld Eesti põhiprobleem, nii-öelda rahvahulkade südameasi ning seda pooldaks meeletu hulk inimesi.

Nii kõik (vist) erakonnad tormasidki enne valimisi toetust avaldama kummalisele liikumisele “Vali tubakavaba rahvasaadik”. Nõudmised — no vaadake ise… vähe on einelaudade keelust… ikka on vähe… aktsiis väike… Rahva nimel, laste nimel, tervise nimel, mittesuitsetajate nimel.

Mina, õel, jälgisin seda lehekülge huviga. Kaasakoogutavaid poliitikuid ning muidu toetajaid. Keda 12. märtsi seisuga oli 1416. Nii öelda kapist välja tulnud antisuitsetajad. Aga suitsetajaid on Eestis kõige tagasihoidlikuma hinnangu järgi 350 000. See arv ikka tiksub uudistest läbi.

Millest võiks järeldada, et poliitikud ei oska arvutada. 350 000 on suurem kui 1416. Aga, noh… Keegi neist 1416-st oli märkinud perekonnanimeks ainult K. Mulle jäi see K. meelde. Ei olnud Josef K. Suitsetaja Eestis on Josef K. Kõik suitsetamiskeeluga seonduv täielik “Protsess”. See lihtsalt käib, sellest ei saa aru, see ainult painab ega pöördu.

Antisuitsetajad on võitnud. Palju õnne. Mis sellest muutub? Suvi elatakse üle välikohvikutes. Sügisel läheb huvitavaks. Võib-olla saab kogu Eestist siis üks suur Tartu, kus on rikkalikud kogemused pigem ühikates ja kodudes joomises. Või üks suur Pärnu, mille sloganiks võiks olla: “Suvel avatud.”

Mul, ausalt, ammu kama kaks.