JUHTKIRI: Iga hääl loeb

 (82)
JUHTKIRI: Iga hääl loeb
Foto: Andres Putting

Rahva seast kostab tihti kurtmist, et poliitikud on kõik ühesugused ning “mida see minu hääl ikka loeb”. Nende valimiste eel on selline kurtmine asjatu. Meie ette on kaetud enneolematult rikkalik poliitlaud.

Riigikogu 12. koosseisu valimiste eel on erakondade ideoloogilised vahed paremini esile tõusnud kui paljudel varasematel kordadel. On paremat ja vasakut, on suuri ja väikeseid, on liberaale ja konservatiive. Reformierakonnast vene erakonna ja Iseseisvusparteini. Kui erakondade poliitika ei sobi, on ka enneolematult suur hulk vaba- ning üksikkandidaate.

Delfi on ühe korra varem — kui sotsid läinud sügisel esimeest valisid — öelnud kõva häälega välja, kelle poolt meie arvates oleks õiglane hääletada. Toona oli tegemist otsustava hetkega Eesti erakondlikus kultuuris. See oli tähtis mitte ainult ühe erakonna, vaid kogu poliitilise liigirikkuse seisukohalt.

Me ei tee sellest traditsiooni. Seega ei moodusta me tänaseks-homseks seisukohta, ega ütle, millise erakonna või kandidaadi poolt oleks hea hääletada. Küll on meil teile üks sõnum — minge kindlasti valima!

Ärge jätke otsustamist viimastele minutitele või suisa valimiskabiini. Juba mainitud liigi- ehk kandidaatide rohkus tabab valmistumata valijat seal ootamatult ja lööb hinge kinni. Nii head otsust ei sünni.

Veel pole hilja — kui te pole oma valikut teinud, uurige välja, millised on teie valimisjaoskonna kandidaadid (neid on rohkem ja erinevamaid, kui te arvate), millist poliitikat nad esindavad ning milliste seisukohtadega esinevad. Täiuslikku varianti te võib-olla ei leia, aga osa neist on ikka südamelähedasemad kui teised.

Ja kui peaks õnnetul kombel juhtuma nii, et te oma valimisjaoskonnast tõesti meelepärast kandidaati ei leia, minge ikka valima. Hääletussedelile pole vaja kirjutada “Nõme!” või “Mina olin siin!” Pange hoopis kirja põhjendus, miks te ei pea võimalikuks toetada ühtki paljudest olemasolevatest kandidaatidest.

Ka need hääled loevad, isegi kui valimissedel ametlikult rikutuks märgitakse. Ka “rikutud” sedelite suur hulk on märk — kas või selle kohta, et konkreetses jaoskonnas ei ole valijad kandidaatide asetusega rahul. Lisaks mõjutavad ka sellised “protestihääled” valimisaktiivsuse protsenti — ehk siis osutavad, kui kõrgelt hindab rahvas üht oma põhiõigustest.