Jaanipäeva eel on aga sobiv seda mõtet alkoholi võtmes parafraseerida, sest alkosurmade ja joobes juhtide arvu vaadates muutub meie eurooplus vähemasti alkoholikultuuri aspektist vaadelduna kaheldavaks...

Ja üldse – mis päev see lausjoomingu ettekäändeks kõlbav jaanipäev/võidupüha siis õigupoolest on? Nagu Indrek Hargla hiljuti Eesti Päevalehes kirjutas, sai võidupüha tähistamise traditsioon alguse 1934. aastal, kui kindral Laidoner selle traditsiooni lõi. Tähistamise objektiks on aga eestlaste ja sakslaste omavaheline madistamine, mille oleks võinud ka härrasmehelikumalt lahendada. Aga näe, vimm või viha 700 aastase orjaöö eest oli liiga suur.

Õnneks või kahjuks pole eestlaste ettevõtlik vaim ja kõrge moraal masutuultes kõikuma löönud ning kui sakslasi, kellega pidada maha väikest võidukat sõda, parasjagu käepärast pole, siis asutakse otsustavalt hävitama joogipoolist. Nii olemegi jõudnud selleni, et suur osa nädalavahetustest, rääkimata aastavahetusest ja sünnipäevadest mööduvad diviisi all „Alkohol on meie vaenlane ja ta tuleb hävitada!“

Sellelt pinnalt koorub omakorda mõte, et ehk prooviks sel korral jaanipäeva pidada nii, et kärsa likku panemise ja rihmaks joomise vahepeal mõeldaks veidi ka hiljuti 20. sünniaastapäeva tähistanud Eesti krooni peale. Adekvaatsemad võiksid varalahkunud kroonist tõmmata paralleele meie riigi ja rahva suunas – mida saab kodanik teha selleks, et Eesti riigiga ei läheks sama moodi, nagu läks krooniga?

Ja seda mõtet tasub veeretada juba kahes suunas. Esiteks selles 1934. aasta suunas, kui Vabadussõjas mehetegusid teinud Laidoner vaikiva ajastu mõttetööd soodustavas vaikuses võidupüha välja mõtles. Ja teiseks tasub seda Eesti riigi jätkumise asja mõelda selles vaatevinklis, et kui see Euroopa Liit ikka muud moodi edasi kesta ei saa, kui liitriigiks või föderatsiooniks muutudes, siis mis saab selles katlas eestlastest? Või et kui liitriigi asemel Suur-Euroopa projekt visinaga pankrotti või mõnda veel pimedamasse kohta satub ning Euroopa Liit ära laguneb – mis meist siis saab?

Novot. Mõtlema peab, mitte jooma. Aga et mõtlemine kõhu tühjaks teeb, siis pole vist grillvorsti kärsatamisest pääsu. Tsiteerides klassikuid: „Head iseseisvuspäeva!“