“Jah” viib tudengid Euroopasse

 (51)

Ühinemisel Euroopa Liiduga alanevad eestlaste õppemaksud Euroopa ülikoolides mitu korda, avanevad ka uued stipendiumivõimalused, mistõttu tulevikus õpib Eesti noori välismaal kaks korda rohkem kui praegu.

Liitumise puhul on tõenäoline, et aastas hakkab välismaal õppima ligi tuhat Eesti tudengit, ütles EL-i hariduskoostööprogrammi Socrates Eesti büroo allprogrammi Erasmus juhataja Katrin Kiisler ajalehele Eesti Päevaleht.

“Järgmisel aastal suurenevad ilmselt stipendiumid, sest me ei suuda kohe kaks korda rohkem õpilasi välja saata,” sõnas ta.

Tänavu läks Erasmuse kaudu välja 325 inimest, aastaks 2005 võib see arv kasvada tuhandeni. Liitumise tulemusel avaneb Eestil võimalus raha taotleda uutest eurofondidest.

Ülejääva välisõppe, viisade ja elamisraha eest saab välisõppureid senisest rohkem toetada ka Eesti riik. “Näiteks kui eestlane praegu tahab omal käel minna Hollandisse õppima, maksab ta õppemaksu, kuna pole EL-i kodanik,” tõi Kiisler näite.

“Samas Hollandi enda üliõpilased õppemaksu ei maksa, ja see laieneb ka kõikidele EL-i kodanikele. Tulevikus saab eestlane kandideerida kõigisse Euroopa ülikoolidesse tasuta õppele, kus oma üliõpilased tasuta õpivad,” ütles Kiisler.