Kuigi need kolm sündmust pole otseselt omavahel seotud, räägivad need palju Kremli juhtide mõttemaailmast. Esimene aksioom on, et Venemaa on totaalselt vaenlastest ümberpiiratud. Teine aksioom on, et igale Venemaa huvile või uhkusele vastukäivale sündmusele tuleb maksimaalselt järsult ja julmalt reageerida, et kõik näeksid ja saaksid aru - „meiega ei maksa jamada".
Iroonia on selles, et kui Kreml peab suhtumise alla „meiega ei maksa jamada" silmas seda, et teised riigid austaks Venemaad igas mõttes, kui temaga tegemist teevad, siis needsamad teised riigid võtavad sõnumit „meiega ei maksa jamada" sõna otseses mõttes. Nad mõtlevad, et tõepoolest, milleks Venemaaga jamada, parem tast hoida nii kaugele kui võimalik ja teha temaga tegemist vaid niipalju kui hädapärast vajalik.
Enamus juhtudel, kui Venemaa on ähvardanud mõnda oma naaberriiki (enamasti siis mõnda endist NSV Liidu vabariik) majandusboikoti või „tõsiste poliitiliste tagajärgedega", on see santažeeritud riik otsinud oma kaupadele uued turud, mis kokkuvõttes on kasvatanud vaid nende kaupade konkurentsivõimet, või siis otsinud endale uued poliitilised partnerid ning eemaldunud veelgi Venemaa pigistavast embusest.
Suurepärane näide on praegused Venemaa ähvardused Ukraina aadressil. Kreml tahtis saavutada, et Ukraina hoiaks eemale Euroopa Liidust, aga saavutas täpselt vastupidise!
Tulemus on täna see, et Ukraina poliitilises eliidis - nii koalitsioonis kui opositsioonis, nii Lvivis kui Harkovis - on lõpuks ometi, peale pikki aastaid arutamist üksmeel selles, et Venemaa mõjusfäärist tuleb võimalikult tugevalt välja rabeleda ning liikuda ikkagi Euroopa suunas. (Kas see on õige või vale otsus, see on iseküsimus.)
Nagu üks Moskva politoloog sel nädalal tabavalt märkis, peaksid ukrainlased rajama monumendi Putinile ja tema majandusnõunikule Sergei Gljazevile sellest eest, et nad aitasid Ukraina eliidil üle saada kahtlustest riigi tuleviku arengusuunas.
Leedu on veel jaburam näide sellest, kuidas karistatakse väikest naaberriiki selle eest, et ta viib ellu kogu Euroopa Liidu tahet. See oli kahtlemata parim viis Euroopale teada anda, mida Kreml neist tegelikult arvab. Tulemusena on näha, et Euroopa Liidus on täna väga raske leida riiki või üldse poliitikut, kes kutsuks üles „konstruktiivsele dialoogile" Moskvaga.