Tsitaadi autoriks on aga tuntud Venemaa noorema põlvkonna majandusteadlane, 41-aastane Sergei Gurijev, kes nõnda põhjendas Venemaalt lahkumist oma Facebooki kontol. Hiljem Gurijev küll eemaldas oma kommentaari, kuid lause läks juba lendu.
Suhteliselt liberaalse majandusmehe Gurijevi lahkumine Venemaalt on minu jaoks üsna tähenduslik, sest Vene meedias seni avaldatud materjalide valguses paistab tema minek sunnituna. Kui pidada eelmist kevadet ja Vladimir Putini taasvalimist Venemaa presidendiks teatud veelahkmeks naaberriigi ühiskondlikus arengus, siis on Gurijev kahtlemata üks kõlavamaid nimesid, kes on jäänud väga järjekindla süsteemsusega töötavate Vene silovikkide (jõuametkondade) hammasrataste vahele. Kindlasti on ta kõige tuntum, kes on sunnitud Venemaalt lahkuma/põgenema.
Kui lühidalt kokku võtta, siis on Gurijevi lahkumise põhjus sellessamas Hodorkovskis. Vene meedia väitel Gurijev sisuliselt põgenes silovikkide kättemaksu eest. Enamlevinud versiooni järgi ei meeldinud pidevalt mõjuvõimu kasvatavale Vene uurimiskomiteele (mille juht on Putini ülikooliaegne kursusekaaslane) Gurijevi soovitus Kremli ametlikule komisjonile Hodorkovski vabastamiseks 2011. aastal, kui Venemaad levis kerge liberaliseerimistuhin.
Selle soovituse andnud viis eksperti kuuest on Vedomosti andmetel saanud pärast seda eri ettekäänetel kutseid ülekuulamistele ja nende kodudes on tehtud läbiotsimisi. Mõned neist lahkusid juba enne Gurijevit Venemaalt. Kuu aega tagasi kuulasid Vene uurimiskomitee uurijad Gurijevi põhjalikult üle ning Gurijevi tuttavate väitel sai ta aru, et teda võib oodata absurdne süüdistus seoses mõne Jukosega seotud episoodiga, mida on tõenäoliselt asutud uuesti uurima, alustamaks järgmisel aastal vabaneva Hodorkovski vastu kolmandat kohtuprotsessi, et viimast kauem vangis hoida.
Kuni selle nädalani juhtis Gurijev Moskvas asuvat Venemaa majanduskooli (Российская экономическая школа, РЭШ), mida loetakse endise NSV Liidu alal üheks tugevamaks ja mõnede meelest isegi kõige tugevamaks majanduskooliks. Nagu öeldud, oli ta noorematest majandusteadlastest Venemaal üks autoriteetsemaid, kelle käest küsis tihti nõu ka Kreml, kui presidendiks oli Dmitri Medvedev ning hiljem Venemaa valitsus, kui Medvedevist sai peaminister.