Hea uudis: hinnad tulevad alla!

 (47)
Hea uudis: hinnad tulevad alla!
Foto: Ilmar Saabas

Arutlused selle üle, kui mustaks asi maailma ja Eesti majanduses minna võivad, ei vii meid edasi ega tõsta ka tuju. Siiski leidub üks täitsa argine ja majanduslik põhjus rõõmu tunda: juba praegu käivad suured allahindluskampaaniad paljudes kaubakettides.

Midagi sellist pole viimastel aastatel nähtud — juba enne jõule annavad paljud poed kaupu ära lausa 50-protsendise allahindlusega. Kaupmehed tunnistavad ise, et asju on lattu seisma jäänud kõvasti, sest inimesed loevad iga senti ega osta enam nõnda nagu varem. Selleks, et mingitki käivet hoida, tuleb hindu langetada.

Ja mitte vähe, sest majandusbuumi all pumbati hindadesse õhku juurde arutul määral. Tarbijad ei lugenud raha kuigivõrd ja vaid väga vähestel tuli pähe, kui madal on tegelikult mingi toote omahind — suurema osa moodustas ja moodustab veel praegugi kaupmehe kasum. Tootmiskulu ja müüja kasumi mõistlik suhe läks lootusetult paigast ära.

Nüüd on see olukord muutumas: totraks kruvitud hinnaga tooteid pole majanduskriisist räsitud tarbijale enam võimalik kaela määrida. Hinnad lihtsalt peavad taevast maa peale tulema, kui kaupmees tahab ellu jääda.

Ent praegusest hinnalangusest eufooriasse sattuda on siiski vara — kui juba enne jõule kaupu poole hinnaga ära antakse, siis võime vaid ette kujutada, mis saab pärast jõule ehk traditsiooniliste hinnalangetuskampaaniate õigel ajal.