FOTOD: Presidendi kõne saladus: ta luges kõne maha teleprompterist

 (267)
Täiendatud!
EV99 presidendi kõne ja kontsert
Kaks teleprompteri ekraani on kõnet pidama minevast Kaljulaidist vasakul ja paremalFoto: Ilmar Saabas

President Kersti Kaljulaidi kõne 24. veebruaril Estonia teatris oli erakordne selle poolest, et esmakordselt kasutas Eesti president kõne pidamisel kallist seadet nimega teleprompter. Selle seade abil projitseeritakse kõne tekst talle ette klaasist ekraanile, mida publik ei pruugi üldse märgata, kui seda piisavalt hästi varjata. See aitab pidada kõnet publikule otse silma vaadates, nagu tuleks see otse südamest.

Teleprompteri kaks ekraani olid Kaljulaidist vasakul ja paremal Estonia laval.

Teleprompter on tänapäeval tipp-poliitikute tavaline abivahend kõnede pidamisel. Teleprompterit kasutas oma 2014. aastal Tallinnas peetud kõnes ka USA president Barack Obama. Ka siis nähti vaeva, et neid varjata, mistõttu otseülekandes kasutati teleprompteri klaasist ekraanide peitmiseks Eesti lipu musta värvi. Kaamerad sätiti nii, et teleprompteri ekraanide taha jäi Eesti lipu must värv, et teleprompterid välja ei paistaks.

Kas just Obama eeskujul, aga teleprompterit hakkasid peale tema kõnet kasutama ka Eesti poliitikud. Näiteks kasutas seda Edgar Savisaar, kui ta pidas 2015. aastal Tondiraba jäähallis Keskerakonna kongressil Kadri Simsoni vastu erakonna esimeheks kandideerides raevuka kõne.