FOTOD ja VIDEO: Obama lubas Tallinnas peetud kõnes, et NATO liikmena ei kaota Eesti kunagi oma iseseisvust

 (214)
Barack Obama Nordea kontserdimajas
Barack Obama Nordea kontserdimajasFoto: Rauno Volmar

USA president Barack Obama pidas täna Nordea kontserdisaalis avaliku loengu. Ta kinnitas, et NATO liige olles ei pea Eesti ja teised Balti riigid oma iseseisvuse jätkumise pärast muretsema, ent ta kasutas ka oma kõnet kinnitamaks, et vabadus ja inimväärikus võidavad siin maailmas ükskord niikuinii.

Särava kõne pidanud Obama tsiteeris loengus kaks korda Heinz Valgu legendaarset lauset "Ükskord me võidame niikuinii!", samuti poetess Marie Underit, ning kinnitas kohal viibinud kolme Balti riigi presidendile ja saalitäiele kaitset ükskõik millise ohu vastu iseseisvusele.

"Marie Under kirjutas okupatsiooni ajal: "Kes tuleb meile appi?" Ütlen, et tuleme vajadusel appi! Kui küsite nüüd, kes tuleb appi, siis appi tuleb NATO, sealhulgas USA," kõneles Obama.

"Oleme siin Eesti, Läti ja Leedu jaoks. Te kaotasite kunagi oma iseseisvuse, NATOga ei kaota te seda enam kunagi!"

Obama kasutas seda kõnet ka selleks, et uuesti üle rääkida mõned USA välispoliitika põhimõtted. "Mida enam on vabasid ja tugevaid riike, seda tugevam on meie vabadus," kinnitas Obama.

Ta kutsus üles Ukraina kriisist hoolimata vältima liigsesse pessimismi langemist. "Selle vägivallaga silmitsi olles on kerge muutuda küüniliseks ja oletada, et rahu ja jõukus pole käeulatuses. Ütlen kõigile ja eriti noortele, et ärge vanduge künismile alla ja ärge loobuge optimistmist. Tulevik võib olla teistsugune. Homne päev võib olla parem. Sellepärast olemegi vabas Eestis, et eesti inimesed ei jätnud järele."

Seotud lood:

Eestlaste võitlus oma õiguste ja vabaduse eest on eeskuju kogu maailmale. "Järjest enamad inimesed püüdlevad meie universaalsete ideaalide poole. Kõik inimesed on sündinud võõrandamatute õigustega. Iga katse inimeste vabadust ja väärikust alla suruda ebaõnnestub lõpuks."

"Demokraatia võidab, sest legitiimsus tuleb vaid inimestelt. Inimesed tahavad rohkem, mitte vähem otsustusõigust," ütles Obama.

"Vabadus võidab. Mitte selle pärast, et see on paratamatu ja ette nähtud, vaid seetõttu, et soov vabaduse ja väärikuse järele ei kao ära. Need on igas südames, neile ei pääse ligi ükski režiim ega sõjavägi," ütles Obama oma kõne lõpetuseks.

Obama kõne Nordea kontserdisaalis
Obama lehvitas rahvale ja lahkus lavalt. 
Obama lõpetas. 
Aitäh! Ja elagu meie allianss. 
Vabadus võidab. Mitte selle pärast, et see on paratamatu ja ette nähtud, vaid seetõttu, et soov vabaduse ja väärikuse järele ei kao ära. Need on igas südames, neile ei pääse ligi ükski režiim ega sõjavägi. 
Demokraatia võidab, sest legitiimsus tuleb vaid inimestelt. Inimesed tahavad rohkem, mitte vähem otsustusõigust. 
Järjest enamad inimesed püüdlevad meie universaalsete ideaalide poole. Kõik inimesed on sündinud võõrandamatute õigustega. Iga katse seda väärikust alla suruda ebaõnnestub lõpuks. 
Eestlaste eeskuju on lootus inimestele kogu maailmas. 
Ukraina separatistid kasutavad minevikku kuuluvaid musti taktikaid. Selle vägivallaga silmitsi olles on kerge muutuda küüniliseks ja oletada, et rahu ja jõukus pole käeulatuses. Ütlen kõigile ja eriti noortele, et ärge vanduge künismile alla ja ärge loobuge optimistmist. Tulevik võib olla teistsugune. Homne päev võib olla parem. Sellepärast olemegi vabas Eestis, et eesti inimesed ei jätnud järele. 
Riigid, mis vastavad meie standarditele ja mis suudavad anda oma panuse, neile on uks avatud. 
Ukraina vajab enamat kui sõnad. NATO peab aitama Ukraina julgeoleku tugevdamist. Aidata tuleb ka Moldova ja Gruusia julgeoleku tagamist. 
Ukraina kriisil pole sõjalist lahendust. 
Baltlased teavad, et me ei saa kunagi julgeolekut iseenesestmõistetavana mõtta. Tahame tugevat ja vaba Ukrainat. Mida enam on vabasid ja tugevaid riike, seda tugevam on meie vabadus. Seega toetame Ukrainat riigi ülesehitamisel ja energiaressursside mitmekesistamisel, sest ühtegi riiki ei tohiks hoida pantvangis energiaressursside pakkumisel. 
Venemaa peab lahkuma Ukrainast. Ukraina peab ise otsustama, milliseid suhteid Venemaaga ta tahab. 
Venemaa maksab kõrget hinda. Investorid põgenevad, energiasektor kannatab, rubla langes hiljuti rekordmadalale. Venemaa tegevus kahjustab venemaa inimesi, kuigi see ei pea nii olema. 
Peame ühtselt vastu seisma Venemaa agressioonile Ukrainas. President Putin on korduvalt eiranud võimalusi kriisis diplomaatiliseks lahendamiseks. Me kõik oleme öelnud, et eelistame diplomaatilist lahendust, aga Venemaa soovimatuse tõttu oleme langetanud rea sanktsioone. 
Peame oma allianssi tugevamana hoidma. Euroopas peavad riigid rohkem tegema, et jõukust ja stabiilsust levitada. Eesti paistab välja sellega, et kulutab oma julgeolekule kaks protsenti SKPst. See on väärt aplausi. 
Lisaks konventsionaalsetele ohtudele on vaja seista vastu propagandakampaaniatele, mis õhutavad hirmu. Parimaks vastuseks neile on väärtused, mis meid iseloomustavad. Selleks tuleb tunnistada iga inimese väärikust, selleks tuleb meist kõigist välja juurida eelarvamused ja kaitsta vähemusi. 
USA tegutseb NATO tugevdamisega. Balti riikides tähendab see USA varustuse paigutamist, rohkem treeninguid ja rohkem USA vägesid Balti riikides. 
Oleme siin Eesti, Läti ja Leedu jaoks. Te kaotasite kunagi oma iseseisvuse, NATOga ei kaota te seda enam kunagi. 
Marie Under kirjutas okupatsiooni ajal, kes tuleb meile appi. Ütlen, et tuleme vajadusel appi. Kui küsite nüüd, kes tuleb appi, siis appi tuleb NATO, sealhulgas USA. 
Esiteks kaitseme NATO liitlasi ja see tähendab kõiki liikmeid. Kaitseme iga viimse liitlase territoriaalset terviklikkust. Juba praegu on Balti riikides USA sõjaväelased ja hävituslennukid. Neid kaitsemeetmeid tuleb pikendada, kuni vaja. 
Keeldume mõjusfääride jutust. Nagu me kunagi ei aktsepteerinud Balti riikide okupeerimist, nii ei tunnusta me Venemaa Krimmi või ühegi teise Ukraina osa annektsiooni. 
Venemaa propaganda tõttu usuvad paljud venelased, et Venemaa tegevus tugevdab Venemaad, aga 19. sajandi stiilis maahaaramine ei too kaasa suurust 21. aastal. 
 Separatiste treenivad ja relvastavad venelased. Ukrainasse on tunginud Venemaa sõjaüksused. Need on faktid. 
Ukrainal on uus, demokraatlikult valitud president. Ootab president Porošenkot sel kuul valgesse majja.
NATO ei ole suunatud kellegi vastu. Eesti, Läti või Leedu ei ole postsovetlikud territooriumid, vaid iseseisvad riigid. Kellelgi pole vetoõigust teie otsuste üle. Maidanil ei protesteerinud natsid, vaid ukrainlased, kellel oli kõrini korruptsioonist ja kes soovisid samasugust jõukust, mida nad nägid mujal Euroopas. 
Oleme teinud edusamme ühtse ja vaba Euroopa poole. Samas teame, et seda visiooni ohustab Venemaa agressioon Ukraina vastu. See paneb kahtluse alla rahvusvahelise süsteemi põhimõtted, et riigipiire ei muudeta jõuga. Et riigid võivad ise oma saatuse üle otsustada. See on Ukrainas kaalul. Seetõttu seisame täna koos ukrainlastega. 
Obama: Balti riigid on teinud NATOt tugevamaks. 
Obama: oleme tugevamad, sest seisame koos. 
Obama: Me oleme tugevamad, sest oleme demokraatiad. Meie ei karda ausaid ja õiglasi valimisi. Me ei karda sõltumatut kohtusüsteemi. Me ei karda vaba ajakirjandust ja elavat mõttevahetust. Me ei karda lasta oma noori inimesi internetti, sest riigid on edukamad, kui inimesed on vabad ise otsustama. 
Eesti julgeolekut tagab kõige tugevam sõjaline allianss maailma ajaloos, rõhutas Obama. 
Ta meenutas, kuidas leedulased seisid vastu tankidele ja eestlased kaitsesid teletorni. Baltlased võitsid. 
Obama rääkis Balti ketist, kus osales kaks miljonit inimest, kellest osad võtsid kaasa salaja alleshoitud rahvuslipud. 
Obama tuletas meelde Heinz Valku, kes ütles, et ühel päeval võidame me niikuinii. Rahvas plaksutas. 
Obama kahetses, et ei jõudnud laulupeole, aga ta loodab, et ta jõuab sellele kunagi hiljem. 
Obama saabus ja alustas kõnet tervitustega kogu Eestile. 
Alustame Barack Obama kõne otsekajastusega blogi kujul.