Mõni aeg tagasi algatati Austrias kampaania, kus eraldi väljaõppe saanud politseiametnikud alustasid õpilaste koolitamist internetiohutuse teemadel üle kogu Austria. Eesmärk on jõuda kampaaniaga kõikidesse koolidesse ja iga üksiku õpilaseni.
Sellest, mida on sobilik suhtlusportaalidesse postitada ning kuidas võib eksponeeritu mõjutada konkurentsivõimet töökohale kandideerides, on meedias põgusalt räägitud varemgi. Tundub aga, et uue põlvkonna peale kasvades vajame teadvustamist üha uuesti ja uuesti, mistõttu ei tohiks ka koolihariduses sellest mööda minna. See on sama elementaarne kui inimese- või ühiskonnaõpetus.
Ilmselt tekib paljudel inimestel küsimus, et milles on probleem ja mis sunnib sellisele avameelsusele avalikus internetikeskkonnas, kus postitusi loevad sageli sajad ja sajad inimesed.
Olen ise sage Facebooki kasutaja ning omast kogemusest võin öelda, et suhtlusportaali kasutajad jagunevad laias laastus kaheks: aktiivsed ja passiivsed. Esimest tüüpi kasutajad postitavad sageli uusi pilte, videosid ja/või sõnumeid, seejuures jagades ka oma isiklikku elu. Teine tüüp inimesi on küll Facebooki kasutajad, kuid postitusi eriti ei jaga. Mina kuulun kindlasti esimeste hulka.
Olen ka ise mõelnud sellele, mis sunnib mind jagama oma isiklikku elu pea 1000 inimesele, kes on Facebookis mu sõbrad, ning tegelikult ka nende sõpradele. Asi on tegelikult väga lihtne. Me kõik tahame oma elu jagada kellegagi, rääkida, kuidas meil läks tööl või mida me ühest või teisest asjast arvame. Inimene on sotsiaalne olend.
Tänapäeval on suhtlus muutunud eriti noorte hulgas internetipõhiseks. Tihti lobisetakse arvuti taga läbi mõne interneti suhtluskanali, isegi kui ollakse alles hiljuti kokku saanud. Suhelda on ju tore. Tihtilugu juhtub aga ka see, et kokkusaamiseks pole pikalt mahti. Kui järele mõelda, milline on haiglaõdede töögraafik, võib arvata, et sissejuhatuses mainitud õde "Liina" just seetõttu oma sõpradega peamiselt läbi inerneti suhtlebki.
Kel on raske mõista inimest, kes oma mõtteid sadadele "sõpradele" jagab, võiks aga mõelda sellele, milline mulje Facebooki kasutajal tegelikult oma käitumisest jääb. Olen ennast kõrvalt vaadates avastanud, et mul on väga sageli kiusatus postitada Facebooki väga isiklikke mõtteid-tundeid ja muud. Miks?