Ettevõtja Soomes: ametnikud on öelnud otse näkku, et teevad kõik selle nimel, et eestlased Soome turult minema saada

 (252)
Eestlased Soomes tööl
Foto on illustratiivneFoto: Priit Simson

"Olen aastaid Soomes elanud ja see alandamine on tõsi. Arukamad soomlased on sellest ka ise teadlikud ja soovitavad oma tausta varjata, mis tänu mu heale soome keele oskusele ka õnnestub, aga kurb, et nii peab tegema. Eriti murelikuks muudab see nüüd, koos Põlissoomlaste partei populaarsuse tõusu ja majanduslangusega," räägib lugeja.

"Elan Soomes alates 2006. aastast. Mul on siin kodu, firma ja suurem osa sõprugi, kellest enamik on soomlased. Eestis käin harva, paar korda aastas, sest tööd on palju. Olen pürginud tavatöölisest firmaomanikuks ja annan tööd nii eestlastele kui ka soomlastele. Nüüd aga tundub, et olen kellelegi pinnuks silma jäänud ja mind tahetakse turult minema. Ametnikud on öelnud otse näkku, et "teeme kõik selle nimel, et saada eestlased Soome turult minema"," kirjutab teine.

"Minu endine ülemus sõimas mind ja teisi eestimaalasi "arengumaalasteks". Minu kaebusele ei reageerinud mingid kõrgemad institutsioonid. Ongi rassism," teatab põhjanaabrite juures töötav arst.

"See diskrimineerimine käib üsna kõrgel tasemel. Kui osaled hinnapakkumises, siis tuleb rohkem kui tihti ette, et kui firmas on muu rahvuse esindajaid, peavad nad tõestama oma soome keele oskust paberiga, et on sooritanud vastavad eksamid, muidu ei saa projektirühmas osaleda. Firma juhi allkiri selle kohta, et väljamaalane oskab soome keelt, ei loe. On avalik saladus, et sedasi püütakse Eesti firmad välja puksida. Kogemusest võin öelda, et mõned eestlased kirjutavad soome keelt paremini kui kõrgkooliharidusega soomlased. Eestlaste vead aga loetakse automaatselt keeleoskamatuseks, samas kui soomlaste omad on lihtsalt "näpukad"," teab lugeja rääkida.