Eesti sõlmis NATO-ga küberkaitsealase leppe

 (9)
arvutimäng
AP/Scanpix

Täna sõlmisid Eesti ja NATO esindajad küberkaitsealase vastastikuse mõistmise memorandumi.

Allkirjastatud memorandum annab raamistiku edasisele Eesti ja NATO vahelisele infovahetusele ja konsultatsioonidele küberkaitse valdkonnas. Samuti käsitleb memorandum NATO küberkaitsealase toetuse osutamist Eestile võimalikus kriisiolukorras, teatas kaitseministeeriumi pressiesindaja.

Memorandumi NATO-poolseks allkirjastajaks oli NATO asepeasekretär Claudio Bisogniero, Eesti poolt allkirjastasid leppe teabeameti peadirektor Tarmo Türkson ning majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi riigi infosüsteemide arenduskeskuse direktor Epp Joab.

Kolm aastat tagasi Eesti vastu suunatud ulatuslikud ja ohtlikud rünnakud olid otsustavaks ajendiks, mis muutsid NATO arusaamist küberohtudest kui üleilmset julgeolekut mõjutavatest teguritest. Eesti edukas tegutsemine rünnakute tõrjumisel ning sellele järgnenud tegevused riikliku küberjulgeoleku strateegia raames on oluliselt mõjutanud ka NATO samme selles valdkonnas.

NATO on töötanud välja küberkaitse poliitika, mille alusel pakub allianss liikmesriikidele tuge küberohtude ennetamisel ja intsidentide ohjamisel. NATO ja liikmesriikide vahel sõlmitavad kahepoolsed lepped täpsustavad küberkaitse alast koostööd ning loovad sellele selgepiirilise aluse.