Eesti sõjaköök lööb Gruusias korda majja

 (39)
Eerik-Niiles Kross
Päevaleht/Pressifoto

Gruusia sõjaga seoses on tekkinud legend “Eesti köögist”, mis väidetavalt peaaegu et juhib Gruusia valitsuse tegevust ning võtab nende eest otsuseid vastu. Mõned arvavad, et tegu on seiklejate grupiga, kes ajab Eesti head nime kasutades pappi kokku.

Kuid “Eesti köök” on tegelikult olemas. Sellise ingliskeelse nime panid grusiinid ise, kes hakkasid “Estonian Kitcheniks” kutsuma Thbilisis parlamendihoone läheduses asuvas kolmekorruselises majas elavate eestlaste elupaika. Just selle maja köögis toimusid ja toimuvad tee- või veiniklaasi taga vestlused, kohtumised ja arutelud, mis mõjutavad oluliselt Gruusias tehtavaid poliitilisi otsuseid.

Eesti köögi pealik on Eerik-Niiles Kross. Ta on töötanud president Lennart Meri nõunikuna ja riigikantselei koordinatsioonibüroo direktorina. Seal kogunesid tema kätte Eesti Vabariigi kõigi luuretalituste materjalid. Iraagi sõja ajal töötas ta aastatel 2003–2004 Bagdadis liitlasvägede ajutises valitsuses osakonnaülemana. Oma karjääri alustas Eerik-Niiles Kross aga diplomaadina, tõustes enne Eestisse tagasitulekut saatkonna ministernõunikuks Washingtonis.

Möödunud sügisest alates tegutseb Kross Gruusias. Eesti valitsusega pole Krossil mingit pistmist.

Loe Ekspressist, mida Eesti sõjaköök Gruusias teeb