BLOGI JA FOTOD: Kes presidendiks pürgijatest suudab õhtu enne valimisi riigikogulaste meelt muuta?

 (208)
Presidendikandidaadid
Foto: Karli Saul

Presidendivalimiste esimene voor riigikogus toimub juba homme. Õhtu varem on ETV stuudios Allar Jõks, Mailis Reps, Eiki Nestor ja Siim Kallas.

Presidendivalimiste esimesse vooru on üles seatud IRL-i ja Vabaerakonna poolehoiu võitnud Allar Jõks, Keskerakonna soosik Mailis Reps ning Reformierakonna ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna kandidaat Eiki Nestor.

Lisaks on debateerijate seas Siim Kallas, kes kuuldavasti seatakse Reformierakonna ja sotsiaaldemokraatide kokkuleppe järgi üles presidendivalimiste teises voorus.

Debatil osaleb Twitteri vahendusel ka Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) presidendikandidaat Mart Helme, kes jäi koos valimiskogus kandideeriva Marina Kaljurannaga saatekülaliste nimekirjast välja. Loe lähemalt SIIT.

Delfi teeb ETV debatist ülevaate blogis, kaasa löövad Mart Helme ja Indrek Tarand.

Õhtu enne presidendivalimisi: debatil osalevad Reps, Jõks, Nestor ja Kallas
Helmele: Delfi teeb presidendivalimiste esimesest voorust homme otsesaate, mida juhib Krister Paris. Peatse kohtumiseni!
Debatt on läbi! Aitäh lugejatele ning kommenteerijatele, samuti Mart Helmele ja Indrek Tarandile. 
https://twitter.com/Mart_Helme/status/769988767239340034
Jõks toob paralleeli Siim Kallase kampaaniast ja hirmutamisest valimiskoguga: kuigi Eestis on kolm kohtuastet, siis oleks väga ohtlik, kui teise kohtuastmesse minnakse. 
Kas president valitakse homme? 
Debatt hakkab lõppema ja lõpetatakse positiivsemal toonil. Nestor teeb saate lõpus nalja: kuna paljud on lubanud ainult ühe aja, mõtlesin, et ma olen pool aega, siis ma pole otsustanud, kas olen esimese või teise poolaja. 
https://twitter.com/Mart_Helme/status/769987429952528384
Jõks: ma vaatan hirmuga, kuidas üks väärtusruum hakkab pudenema: Slovakkia, Ungari: kuidas nemad suhtuvad Venemaasse, sanktsioonidesse. 
Indrek Tarand: Saade on kestnud pea poolteist tundi ja ma ikka ei tea, palju riigikogu liikmeid seda vaatas ning kuidas see saade mõjutab nende homset otsust. Samuti ei tea ma, kelle kuulutavad "eksperdid" parimaks ja soliidsemaks, riigimehelikumaks jne. Olen siis oma ajast pisut ees (ja teiste ajast ka) ning otsustan nii, et tänase debati parim oli Marina Kaljurand. Ülejäänud jäid talle igas aspektis pika puuga alla. Lähen spordikanalile üle...Kõikidele parimat ja vahvat algavat koolialguse nädalat!
Kallas: see, kui palju Brexiti käigus valetati, on räige. 
Reps: mida pannakse Euroopa Liidu süüks on, usaldus-mitteusaldushääletus oma valitsuse vastu, kui koguaeg tuuakse oma riigi negatiivsed asjad Euroopa Liidu süüks. Inimesed olid tigedad, said Cameronist lahti, aga mis edasi sai? Ups...
Kallas Brexitist: Euroopa Liit ei lagune, iseküsimus on, kas sealt mõni riik veel ära läheb. 
Jõks: arvan, et meil ei tasuks hoiakus minna liiga konservatiivselt. On küsimus, kus peame rohkem avatud olema, on küsimus sisserändes, demograafias. See on tööjõud - kust Eesti võtab spetsiifilisi oskusi nõudvaid inimesi?
https://twitter.com/Mart_Helme/status/769986380307001345
Indrek Tarand: Reps leiab, et presidendi ülesanne on rääkida inimestele tõtt. Huvitav on, kuidas president saab teada TÕE, mida rääkida? Lihtsate asjade (nagu oma talu remont, arendus ja ülalpidamine) oleks võimalik Mailise soovi isegi realiseerida. Kuid globaalsete protsesside tulevikuprognoosimisel Tõde välja selgitada on üsna ilmvõimatu ülesanne. Aga kohe haaras saatejuhtide soovil sõnajärje taas üllatuskülaline Siim Kallas:) Peab tunnistama, et Kallas oli nii Mnemoturniiris kui ka täna ikkagi hea saatejuht...Kuid mei ei vali homme saatejuhti, vaid paraku alustame presidendivalimistega...
Kallas: seadused peavad samad olema, kogukonnad, ükskõik, kes tuleb, peab olema nõus ja sobitama ennast sellesse keskkonda.  
https://twitter.com/Mart_Helme/status/769986260073054208
Asti Eeltamm: On mis on aga mina signaalin, et homme RK’s ei ole "Roosiaeda" loota.
https://twitter.com/Mart_Helme/status/769986030455971842
Reps: ma arvan, et mitte nemad ei hakka sealiha sööma, vaid koolitoidust kaob sealiha ära. 
https://twitter.com/Mart_Helme/status/769985784078299136
https://twitter.com/Mart_Helme/status/769985460957569025
Nestor: see 550 inimeste kahe aasta jooksul ei ole Eesti jaoks midagi ülejõu käivat: kas suudame neid vastu võtta ja ühiskonda vastu võtta. Mina tõesti usun, et kui nad on siin mõned aastad elanud, söövad nad meiega koos jõulude ajal sealiha ja hapukapsast. 
Reps: kõige suurem teema on valetamine. Peaminister suutis igal pressikonverentsil rääkida väga erinevat juttu, siseminister ka. Keegi täpselt ei teadnud, seda oleks pidanud inimestele ütlema. Jutt, et neid Eestisse ei tule, tekitab inimestel palju küsimusi: miks ei tule? Täna on selge, et president peab hakkama inimestega ausalt liikuma. Me ei tea kunagi, mis hetkel hakkan kogukond liikuma. Soomlased ütlesid kaua aega, et immigratsiooni ei tule... See on järgmise presidendi suurim ülesanne: rääkida inimestele tõtt. 
Jõks pagulasteemast: põhjus, miks inimesed on pagulaste suhtes ettevaatlikud, hirmunud, on see, et inimesed ebakindlad, hädas. Neile tundub ebaõiglane, et pagulastele antakse soodustusi, teiseks ajalooline mälu, kolmandaks teadmatus. See on koht, kus valitsus saab hirme maha võtta: et inimestel ei jääks muljet, et siia tulevad terroristid. 
https://twitter.com/Mart_Helme/status/769984510733811713
Nestor: olen nõus Siim Kallasega, et me peame Eestis ise korraldama oma elu nii, et keegi ei tunneks end tõrjutuna. 
Nestor: mul on kahju, et see naaberriik muutub päev päevaga üha sarnasemaks sellele riigile, kus ma kunagi sündisin. 
https://twitter.com/Mart_Helme/status/769983677115891712
Indrek Tarand: Loomulikult ytleb Reps, on vaja suhelda Venemaaga. Nestor ja Jõks jäävad normaalsesse raami, osutades NATO raamistikule....Stuudiosse juhuslikult sattunud Siim Kallas lausub ka midagi, et teema on tõsine ja suhtuks huviga...Paar aastat tagasi läks transpordivolinik ka Moskvasse, kus lubas kehtestada EL liikmesriikide jaoks kasulikud ülelennutasud (isegi vist Financial Times`s). Aga siis tulnuvat Finnairi inimesed Brüsselisse ja selgitanud, kuidas nende ärimudel YYA Sopimusele tuginedes toimib, ning transpordivolinik ei võtnud asja venelastega kõnekski:)
Kallas: paraku on ajad muutunud. Venemaa on oma poliitikat ja seisukohti muutnud, agressiivseid seisukohti tuleb igalt poolt. Mures me peame olema, eriti vaadates neid õppuseid, mis on viimasel ajal toimunud. Alahinnata seda ohtu ei saa. 
https://twitter.com/Mart_Helme/status/769982966424604672
Kui suur julgeolekuoht on Venemaa Eestile? 
Kallas: transporderiteta lennud on suur küsimus: mismoodi see ettepanek on esitatud. Põhimõtteliselt transponderite teema on tõsine teema ja seda peaks arutama. Aga selliseid läbirääkimisi valmistatakse ette ja peab teadma, missugune on Venemaa valmisolek. 
Jõks: Tartu rahu ratifitseerimisseadus on küsimus väärtuspoliitikas. 
Jõks: Venemaaga suheldes ei tohiks me petta, et väikeste pragmaatiliste sammudega saame Venemaaga kokkuleppe. Presidendi roll välispoliitikas on tasakaalustada valitsuse pragmaatilist meelt. Kõigepealt tuleb rääkida NATO, EL-i partneritega ja nendega, keda kutsutakse. Aga ma olen skeptiline selles osas. 
Indrek Tarand: Aplaus, mille saatejuht Kuusk oskuslikult esile kutsus, oli väga värskendav:) Aga nüüd läheb siis välispoliitikaks viimaks - terve tund kuluski siiani?
Suhted Venemaaga: kutse, kus Balti riike, Soomet ja Rootsit kutsuti kokku. Kas Eesti peaks osalema seal? 
https://twitter.com/Mart_Helme/status/769981847505862658
Kas president peaks võtma erakonnakaaslaste korruptsiooniskandaalide teemadel? Kallase sõnul peaks võtma, aga mõistlikult. 
Joonas Küüsemae: EKRE ehk Helme ja Co tulgu koopast peeruvalguse käest 2016.a ilmavalguse kätte, äkki kaotavad ka oma võõraviha ja idiootsuse uute tuulte käes
Indrek Tarand: Mitte keegi ametlikest presidendikandidaatitest ning samuti stuudiosse sattunud endine eurovolinik, ametiühingujuht ja panganduses segadust tekitanud Kallas ei ole kodakondsuse probleemist kõneledes kordagi maininud mõistet Euroopa Liidu kodakondsus, mis muide reallselt eksisteerib....Eesti on Euroopa Liidus aastast 2004! Loomulikult ei meenu see ka saatejuhtidele. Kui kahju ka poleks, kerkib ikkagi küsimus - kas "eksperdid" annaksid mulle teada, kes oli parim debateerija? Ning veel tunneksin huvi - mitu Riigikogu liiget (kes ainsana on mõjualune sihtgrupp) vaatab hetkel seda kanalit.
https://twitter.com/Mart_Helme/status/769981539941806080
https://twitter.com/Mart_Helme/status/769981249129676800
https://twitter.com/Mart_Helme/status/769980730046836736
Kallas: see on tohutu teema: me ei saa läheneda lühikeste lausetega. 
Nestori sõnul muudab avatud maailm olukorda kodakondsuspoliitikas ning ei saa eelmise sajandi 30ndate aastate põhimõttel hoida Eestile lojaalseid inimesi Eesti küljes. 
Reps: põhimõtteliselt on kaks küsimust kodakondsuspoliitikast: sünnijärgne kodakondsus; miks ja milliseid samme saame astuda, et meil ei oleks nii palju kodakondsuseta inimesi. Mis on see emotsionaalne puudujääk, et nad ei võta Eesti kodakondsust? See on presidendi ülesanne.
https://twitter.com/Mart_Helme/status/769979879127453696
Kallasele TALENTIDELT.....otsige lolle endi reformierakonna hulgast, kes siia tuleks: Kallase kiunumine TALENDID KOJU ajab kanad ka naerma. Alles see Reformierakond ja muud poliitladvikus koos presidendiga karjusid üle maailma, TALENDID KOJU. Koju ei tulnud kedagi....ei tea kuhu siia tulla? Siit minnes andis Eesti riik Euroopa tippülikooli sissesaanule "JALAGA"...ei ühtegi fondi ei soovinud aidata noort inimest...ei need arhimedesed ega erasmused, ei sorose nässaka vägevad neiud. Aga saadakse hakkama ja nüüd on noorel inimsel kraad käes ja Eesti koos KALLASEGA pühkigu meie noortest talentidest suu puhtaks. Reformierakonna võimu all on Eestis doktori tasu 350 eurot.....naera ribadeks. Ja reaalainetes kraadiga pole siin midagi peale hakata. Võimupundi unistus, et talendid tuleks ja hakkaks neile makse maksma, said kenasti vastu silmnägu.
https://twitter.com/Mart_Helme/status/769979544480735232
https://twitter.com/StratPolConsult/status/769979519612641280
Jõks: kodakondsus on kohustus: kohustused ja õigused. Näen hirmuga seda, kui kahekordistame neid inimesi Eestis, kellele meie idanaaber võib tulla appi roheliste mehikestega. 
Kallas: meie poliitika peab toetama Eesti kodanikkonna kasvu. Selleks ei pea tegema hinnaalandusi ei keele- ega lojaalsusnõuetes. 
https://twitter.com/Mart_Helme/status/769979115487232000
Ahto Reinaru: Ükski kandidaatidest ei rääkinud ravirahade kokkukuivamise kontekstis Euroopa Liidu ravisektori turu avanemisest, mis võimaldaks patsiente siia tuua ja lisaraha teenida, ka oma arstidele (näiteks Soomes töötavale 1300 + TÜ diplomiga arstile) Eestis tööd pakkuda. Nestor on hetkel kõige nõrgem. Lohutus igale jobule.
Asti Eeltamm: Millise skeemitamisega satus S.Kallas ETV debatti,kuna tegelikult ei osale homme presidendivalimistel RK’s ? See on komplektne küsimus ja vaatan seda kriitiliselt?
Indrek Tarand: Heietati nn emapalga ümber. Meenus, et 2009. aasta eurovalimistel lubas reformierakond koguni kehtestada üleeuroopalise emapalga ning siim kallas sekkus vaatamata eurovoliniku käitumisreeglitele oma riigi sisepoliitikasse. Toetas aktiivselt nn "euroopa tasemel tegijat", kelleks toona oli kristiina ojuland:) No paraku kumbki neist pole mitte silpigi rääkinud euroopalisest emapalgast mitte ühelgi koosolekul Brüsselis. Samuti ei võtnud seda teemat kordagi üles hiljem "maailmavaatelistel kaalutlustel" reformierakonna ridu tugevdanud Vilja Savisaar. Nii et nagu alati - lubame ja praalime, aga mitte midagi ei tee...Aga saate praeguses faasis hakkab vestlusest rohkem huvitama, millise hinde annavad hiljem "eksperdid"?...Ja kas nende hulka kuuluvad seekord Anna Karolin, Annika Uudelepp ja Tõnis Saarts...Või mis formaat üldse on:)?
https://twitter.com/Mart_Helme/status/769978725739929604
https://twitter.com/Mart_Helme/status/769978232380817408
Nestor: president on kõigi president, sõltumata, mis rahvusest nad on. (Näiteks toob Nestor Mart Helme): 2016 aasta ja selliseid sõnu ei peaks kasutama.
Jõks: rahva ühendamine on see, et sa ei jaga rahvast omadeks ja võõrasteks. 
Mis on rahva ühendamine? Nestor: siin ei ole midagi müstilist. Selged näitajad on numbid: Lennart Meri valitsemisaeg lõppes optimismiajal, Rüütli oluline panus oma jah-sõnaga Euroopa Liitu astumisel, mõjus hästi. Ilvese presidentuur lõppeb raskel ajal, mil tuleb mitte õpetajana sõnu peale lugeda, vaid asju selgeks rääkida. 
Reps: president peab olema ühiskonda rahustav ja tasakaalustav pool. 
https://twitter.com/Mart_Helme/status/769977594120900609
https://twitter.com/tankler/status/769977319289151488
https://twitter.com/Mart_Helme/status/769977217766023168
https://twitter.com/ArgoKuusk/status/769977204818182144
https://twitter.com/Mart_Helme/status/769976884876673024
Jõks: ma olen nii palju õppinud, et Twitterisse hilisõhtul ei tasu minna ja vb kui oled natuke alkoholi tarvitanud. 
Jõks vastuseks Nestorile: ma ei ole kunagi mõelnud seda, et presidendina jätaks ma välja kuulutamata need seadused, mis mulle isiklikult ei meeldi. Poliitiline ja õiguslik veto on kaks eri asja. 
Nestor Jõksist: Jõks on väga hea advokaat, me saame temaga hästi läbi, oleme temaga koos jalgpalli mänginud. Aga minu kindla veendumuse kohaselt peaks president välja kuulutama need seadused, mis vastavad põhiseadusele, aga mis talle endale ei pruugi meeltmööda olla. Riigikogu on rahva valitud, see kompositsioon, kohtade arv seal, on rahva otsus, siis president peab sellele alla kirjutama, sest see on rahva otsus. 
Marek Kuup: Kallas meenutab uhkustundega oma kordaminekuid, kui politiilised väljundid lõppevad, siis on õnneks Kaja Kallas ka saalis
https://twitter.com/Mart_Helme/status/769976030882852864
https://twitter.com/StratPolConsult/status/769975610202525696
Kallas: vanemahüvitis on radikaalne idee, aga miski pole kivisse raiutud. 
Nestor: vanemahüvitis on mõistlik meede. Samm on õiges suunas (viitab Tsahkna ideedele), aga kindlasti kõige olulisem mõjutaja on, et inimestel oleks lihtne laste saamise korral koju minna ja uuesti tööle minna. (See on koht, kus Nestor näeks võimalust presidendil sõna sekka öelda, mõni kampaania algatada). 
Reps: kindlasti me võime lahata teemat, kui kiiresti me välja sureme. Me oleme tublid ja kasvame. Iibe ja järelkasvu, juurdekasvu teema on, mida kus president peab midagi ütlema. Kui täna vaatame, mis haigekassa ja vanemahüvitiste teema, siis kuulates inimesi kohapeal, küsitakse, kas inimene saab tegelikult teenuse kätte? 
Indrek Tarand: Nüüd juba pool tundi. Ikka on kolme seadusliku kandidaadi kõrval keegi kylalisartist Siim Kallas. Viimane rääkis midagi talentide kojutulekust (Brüsselis olla neid koguni 1000) kuid ei saavat tulla, sest pole kohta, pole kooli. Mees ei tea, millest ta räägib, ehkki hoog on tal muidugi sees. Algne käte ülestõstmine ei olnudki lõplik alla-andmine. Paraku on probleem eesti koolmeistrite palgas. See kahjuks on keskmise brüssellase palgast 10 korda madalam.
Reps: ma kardan, et maksud ja haigekassa teema ei hõiva presidendi igapäevatööd. Kui president jõuab Kadriorus nii kaugele, et kutsub kokku erakonnad ja suudab ka Reformierakonna dogmasid muuta, oleme jõudnud kaugele. 
https://twitter.com/Mart_Helme/status/769974277269577728
https://twitter.com/DarioCavegn/status/769974233669795840
Ilvesel oli kampaania "talendid koju". Mida arvab Kallas?: kirurgid tulevad tagasi, bussijuhid. Küsimus on, kus me nad panema ja kuhu me paneme nende lapsed. Kuidas see haridussüsteem omavahel haakub? Tean oma kolleegidest, et nad tuleksid tagasi - kasvõi ajutiselt - kui siin oleks koht ja siin oleks kool. 
https://twitter.com/Mart_Helme/status/769972312410054656
https://twitter.com/laiapea/status/769971946549313536
Nestor: poliitikas on reeglid väga lihtsad: kuskil on sul kohustus klaasi tõsta, aga purjus ei tohi olla. Praegu on riigikogu lauskarske võrreldes sellega, mis seal kunagi oli. 
joonas küüsemae: Aga kus see Kallase 10miljonit on?
Kallas: üks tõsine härrasmees peab ikka aeg-ajalt peenviina järgi lõhnama. 
Reps: mõistuse piires on kõik hästi. 
https://twitter.com/Mart_Helme/status/769971371338326016
Jõks naljatab: alkoholiga on suhe mõõdukas, täna tarbinud ei ole. 
Missugune on teie suhe alkoholiga? 
https://twitter.com/Mart_Helme/status/769971158057947137
Jõks: kuna olen erakondadest sõltumatu, on mul lihtsam tööd teinud. "Ma arvan, et kasutan IRL-i oma kampaanias ära."
Kallas: ma näen täna niisuguseid nõukogude süsteemi algeid, mida mõni inimene räägib. Ja me teame, et vanasti oli see, mille vastu varem võideldi. 
https://twitter.com/Mart_Helme/status/769970530648743936
https://twitter.com/Mart_Helme/status/769970091211587585
Kallas räägib parlamendi jõujoontest: sul peab olema uks lahti kõigile erakondadele. 
Reps: suhtled, kuulad, oled valmis ka päriselt kuulama. 
Mis on valem, mis aitab erakondadel leida ühisosa? 
https://twitter.com/Mart_Helme/status/769969476330721280
Nestor: Oleks suur võit, kui mei ei peaks olema president, keda järgmisel päeval peaks ta pressiesindaja tõlkima. 
Jõks räägib oma saavutustest õiguskantslerina ja lubab järgmist: mitte igapäev ei hakka ma taunima ega kiitma, vaid siis, kui selleks on erakordne vajadus. 
Jõks: ma arvan, et üks kord, kui ma olen öelnud enne, kui ma mõtlen, oli ERRi stuudios Terevisioonis, kus lubasin magamistoa aknast välja, kui erakondade rahastamine saab korda. See oli läbimõtlemata. (Saatejuhid viitavad ka Arvamusfestivalil juhtunule) 
Kallas: kui palju president peaks konkreetselt elu juhtima - see on dilemma. Aga on kindel, et presidendi sõna peab kandma. 
Presidendidebati käigus hinnatakse ka presidendikandidaatide oskust teemast kinni pidada. 
https://twitter.com/Mart_Helme/status/769968350713839616
Reps: täna on presidendilt igati kohane sekkuda. Neid teemasid, kus on vaja ja kus on lubatud otsuseid (haldusreform, muudatused haigekassas). 
Mailis Reps: see on väga mitte töötav koalitsioon: näeme seda riigikogu, ühiskonna tasandil. Alates haldusreformist, lõpetades regionaalpoliitikaga, kus ei nähta konsensust. 
Eiki Nestor: olen poliitikas 1992. aasta novembrist saati, viimane 10 aastat tõesti astuti väiksema sammuga kui eelmised 10 aastat, aga kaotatud ajaks seda nimetada ei saa. 
"Kas vaikiv ajastu koputab uksele?" Jõks: olen kasutanud väljendit kaotatud kümnend. Kui oled valitseva partei vastu, oled justkui riigi vastu. 
Debatt algab välkküsimustega presidendikandidaatidele. 
Ja debatt algas! Stuudios on Allar Jõks, Mailis Reps, Eiki Nestor ja Siim Kallas. Twitteri kaudu ütleb Delfi blogis sõna sekka ka Mart Helme. 
https://twitter.com/StratPolConsult/status/769964544051519493
Presidendiks pürgijaid on ETV stuudiosse tulnud toetama publik, kust kohtab nii kandidaatide erakonnakaaslasi kui ka perekonnaliikmeid. Näiteks on kohal Kaja Kallas, Siim Nestor. Repsi on toetama tulnud Keskerakonna peasekretär Oudekki Loone ja pressisekretär Taavi Pukk. 
https://twitter.com/Mart_Helme/status/769963599423045632
Blogis kaasa rääkimiseks lisa siia oma kommentaar või avalda arvamust Twitteris #debatt2016