Üks selliseid on olnud aatomienergia, mis seitsme- ja kaheksakümnendatel riigi päriselt lõhestas. Sõbrad, naabrid, isegi ühe perekonna liikmed ei rääkinud enam üksteisega, ja protestide eriti silmatorkav märk oli kleeps kirjaga: „Tuumaenergia — tänan, ei!“
Seevastu viie- ja kuuekümnendatel ei kutsunud tuumajaamade rajamine esile peaaegu mingeid proteste. Sellel ajal domineeris vaimustus kõigest, mis tõotas tehnilist edu. Aga siis näitas esimene õlikriis 1973. aastal, et pärast sõda alanud majanduskasv ei kesta igavesti.
Peale selle sagenesid üha suureneva keskkonnareostuse katastroofisõnumid, mis tegi ilmseks tehnika piirid. Protestid tuumajõu vastu hakkasid levima 1977. aastast peale, kui said teatavaks plaanid rajada esimene tuumajäätmete ladustamiskoht Põhja-Saksamaal ning ette võeti esimesed proovipuurimised.
Pärast õnnetust USA-s Harrisburgis 1979. aastal ja Tšernobõli katastroofi oli lõplikult selge, et Saksamaal oleks aatomienergia kasutuselevõtmist võimalik läbi suruda ainult elanikkonna tahte vastu. Kiirgushirmu kõrval toodi kriitika korras ette ka aatomitranspordi hiiglaslikud turvalise tagamise kulud ja sellest tulenev arvukate seaduste karmistamise vajadus. Tuumariik tähendab politseiriiki, kõlas lööklause.
Viimaks tõi lõputu vaidlus aatomienergia üle parlamenti koguni neljanda partei: alates 1983. aastast istuvad rohelised parlamendis ja pärast nende pääsemist valitsusse 1998 otsustati töötavate tuumajaamade tegevus peatada. Seejärel näis diskussioon õigupoolest lõppenud olevat — kuni kliimamuutused põhjustasid tuumaenergiateema taassünni.
Kas tuumaenergia ikka on keskkonnasõbralik?
Tänased diskussioonid ei ole kahekümne viie aasta taguse ülesköetud meeleoluga võrreldavad. Ja kui Tšernobõli mitte arvestada, siis on kardetud katastroof tänaseni õnneks tulemata jäänud. Aga paljud argumendid ei ole ikkagi muutunud. Kas tuumaenergia on tõesti nii keskkonnasõbralik, nagu sageli väidetakse?
Kõigepealt vajavad aatomijõujaamad küll oluliselt vähem toorainet kui teised soojajaamad, aga ka uraani leidub maailmas ikkagi vaid piiratud hulgal. Loodusest ammutatud uraani tuleb rikastada, ja see on — nagu ka põletusjääkide ümbertöötamine — seotud hiiglaslike kulutustega, ning vaid vähesed maad vastavad selle tarvis kehtestatud normidele. Nii et tuumaenergia ei täida paraku tingimata soovi saavutada täielikku sõltumatust energiavarustuse vallas.