Põhiseaduse muutmisega — eelnõu seletuskiri on minu hinnangul eksitav — soovitakse kaitseväe juhataja ametissenimetamise kord väidetavalt vastavusse viia parlamentaarse riigikorra põhimõtetega. Tegelikkuses kärbitaks parlamendi õigusi — riigikogult võetaks õigus nimetada ametisse kaitseväe juhataja ja selle liikmetelt õigus temalt aru pärida. Kas on õigem, kui kaitseväe juhataja nimetab ametisse riigikogu 101 liiget, nende seas ka opositsiooni esindajad või ainult valitsuskoalitsiooni 16 ministrit?
Õiguskantsler Allar Jõks märks oma eelmise aasta ettekandes riigikogule: „Erandlik on ka kaitseväe juhataja ametissenimetamine, mis on reguleeritud põhiseaduse tasandil ning tuletatud riigivõimu tasakaalustatuse põhimõttest. Kaitsevägi ei ole tavaline ministeeriumi valitsemisalas tegutsev valitsusasutus, kelle juhi nimetab ametisse või vabastab ametist vabariigi valitsus või minister. Need tasakaalumehhanismid on olulised, et ära hoida päevapoliitiline sekkumine kaitseväe juhtimisse ning tagada kaitseväele pandud ülesannete efektiivne täitmine.”
Õiguskantsler Eerik-Juhan Truuväli jõudis juba 1997 sellisele järeldusele: “Kuna kaitseväe juhataja saab oma volitused riigikogult, siis allub ta järelikult riigikogule. Kaitseminister saab oma volitused vabariigi presidendilt, sest president kinnitab vabariigi valitsuse koosseisu. Järelikult ei ole nende kahe institutsiooni vahel — vähemalt mina seda ei näe — otsest vertikaalalluvust, seda võimalust ei ole.”
Sellele vaatamata allutas 2002. aasta rahuaja riigikaitseseadus kaitseväe juhataja sisuliselt kaitseministrile. Minister võib kehtetuks tunnistada kaitseväe juhataja käskkirja, mis on tema arvates ebaotstarbekas (ka sõjaliselt!).Nüüd püütakse põhiseadust painutada selle seaduse järgi. Õiguskantsler A. Jõks on leidnud: „Demokraatliku tsiviilkontrolli sisu ei ole see, et kaitseminister astub sisuliselt kaitseväe juhataja asemele ja hakkab otsustama küsimusi, mis kuuluvad olemuslikult kaitseväe juhtimise kompetentsi (näiteks küsimust, kuidas kaitsevägi talle pandud konkreetset ülesannet peaks täitma).”