Andres Herkel: Venemaal on hirmus raske veenda, et toimunus on süüdi Ukraina

 (66)
8VK_2202
Andres HerkelFoto: Vallo Kruuser

Andres Herkel kirjutab Vene-Ukraina piiril juhtunud lennuõnnetuse kohta, et Putinil on seekord väga raske esitada veenvaid tõendeid, et kõik Ukraina kaela ajada.

Oma koledal kombel võib Malaisia reisilennukiga toimunul olla mitmeti otsustav mõju Vene-Ukraina konfliktile. Esiteks ei ole pärast seda enam nii, et Lääs Vene-Ukraina teemast väsib. Vastupidi, too massimõrv – tahtlik või tahtmatu – paneb Vene-Ukraina küsimusele palju teravama fookuse.

Teiseks on Venemaal hirmus raske veenda, et toimunus on süüdi Ukraina. Putini öisel avaldusel on kaks motiivi. Vastutab riik, kelle õhuruumis kõik toimus ning midagi poleks juhtunud, kui Ukraina oleks separatistide suhtes vagur. Versiooni, et allatulistajad võisid olla ukrailased ta isegi ei esita. Mis aga ei tähenda, et seda müüti ei looda Venemaal sisetarbimiseks.

Eile esitas toimunu kohta selge versiooni Ukraina, näidates mitme argumendiga, et süüdi on venemeelsed. Peagi võivad samadele järeldustele jõuda rahvusvahelised eksperdid. Vahendid reisilennuki allalaskmiseks olid need, millega Venemaa nn. Donetski separatiste varustas. Sõjardid läksid hoogu ja eksisid.

Selline allatulistamine ei saanud olla ühegi osapoole huvi. See aga ei tähenda taas, et Kreml mingilgi moel vastutuse võtaks. Vihkamine ja läänevastasus võib muutuda veelgi agressiivsemaks. Midagi on taas vaja teha selleks, et venelaste endi ajusid pesta ja kriitilist avalikkust vaigistada. See aga on taas ütlemata ohtlik.

Seotud lood:

Läänel tuleb aga mõelda taas veel tugevamatele sanktsioonidele, et Venemaad korrale kutsuda. Mistrali tehing, mille kriitika näis juba vaibuvat, muutub Prantsusmaale uuesti väga ebamugavaks teemaks ja nõnda edasi.

Kuid ootame ära. Igal juhul on toimunud midagi väga traagilist, millel on sündmuste käigule paratamatu mõju. Ja selline mõju, mida paari päeva eest keegi ette näha ei osanud.