Siinseski foorumis ilmus pilkavaid mõtteterasid, mille juures nii mõnigi tippkoomik kadedusest ohkas ja lootis, et suudab kunagi ise midagi sama andekat paberile saada.
Sel nädala selgus aga, et samasugust jama suudavad toota ka teised rahvad. Oktoobris hoidis Ameerika Ühendriikides inimeste meeli ärevil uudis, et kuueaastane poisike olla issi meisterdatud heeliumipalliga kogemata minema lennanud. Möllu ja muret oli vaat´ et enamgi kui lõunanaabrite ilusa sümmeetrilise kaatriga, mille põhjas pisike lõke susises. Ikkagi laps kadunud ja tragöödiamõõdikul osutid punase peal.
Nüüd sai selgeks, et ei lennanud see poisike kuhugi, oli kenasti kodus pööningul kastis peidus. Laps istus pimedas oma vanemate kuulsusejanu pärast ja võib juhtuda, et poisikese isa saab ka istuda. Tõsi, mitte kastis, vaid kongis ja palju pikemalt.
Tegelikult tuleks väike istumine ja mõtlemine kasuks meile kõigile.
Me elame täiesti uues inforuumis, kus mingeid filtreid enam ei ole. Kunagi oli ajakirjanikuamet priviligeeritud töö, kuigi juba mitukümmend aastat tagasi tõdeti küüniliselt, et ajakirjanikuks võib hakata igaüks, kes jaksab endale sulepea osta. Võib-olla tõesti, kuid selle sulepeaga kirjutatu käis enne trükkiminekut läbi mitme inimese käest ning lehetegemise aega mõõdeti päevade või kiirel juhul tundidega, mitte minutite ja sekunditega, nagu praegu. Kui kontrollijaid ning aega on enam, on suurem ka tõenäosus, et kellegi kriitikameel sisse lülitub.
Uus meediaruum sünnib aga vajadusel siin ja praegu ning kriitikameel kössitab kusagil kaugustes. Näete midagi huvitavat, filmite mobiiltelefoniga, riputate juutuubi, seal hakkab see mõnele fännile silma, nemad panevad lingid oma blogisse, sealt satub see tema jälgijate blogidesse, klassikaline kuulujuturing käivitub ning ühel hetkel haaravad portaalidki teemast.
Ka eesti keeles on ilmunud Jakov Perelmani raamatuke „Elav matemaatika“. Seal toob ta näite, kuidas 50 000 elanikuga linna ilmus võõras, kellel oli põnev kuulujutt edasi rääkida. Külaline edastas selle veerand tunniga kolmele inimesele, kes omakorda kõnelesid sellest veerand tunni jooksul igaüks veel kolmele tuttavale. Lehvik laienes sama loogika järgi ja vähem kui kahe ja poole tunniga teadsid seda lugu kõik linnaelanikud.