Haiglaid juhivad meditsiinihariduseta inimesed
Olgu sotsiaalministriga kuidas on, kuid kuidas saab juhtida haiglat inimene, kellel ei ole meditsiinilist haridust? See on ikka vahetevahel täiesti kurioosne. 90ndate aastate alguses räägiti sellest palju, et haiglaid ei pea üldse juhtima arstid. Haigla juht peaks olema majandusharidusega inimene. Tõepoolest haigla juht peaks olema väga hea majandusinimene. Haiglates liiguvad suured rahad, on vaja kontrollida näiteks, edeneb haigla ehitus, renoveerimine, toitlustamine jne.
Kaasaegne elu on aga näidanud, et kiidetud läänemaailmas haiglate eesotsas praegu on siiski väga tihti meditsiinilise haridusega kas arst või meditsiiniõde. Haiglajuhist arstile või meditsiiniõele oleks vaja tõepoolest majandusliku taustaga nõunikku, kuid haigla „aura“ on kõigepealt palju arusaadavam meedikule kui mõnele tublile ökonomistile. Õnneks meil Eest Vabariigis mõni üksik haigla vahetas välja arstist juhi majandusinimese vastu.
Nõukogudes parteisõdurid
Ja nüüd haiglate nõukogudest. See, mis toimus alles Eesti filmiinstituudi nõukoguga, kus likvideeriti pädevad inimesed, on haiglate nõukogudes juba palju aastaid. Mäletan iseseisvusaastate alguses poliitikud tihti kritiseerisid nõukogude aega. Selleks, et saada nõuka ajal peaarstiks pidi selle ametisse soovija kindlasti olema partei liige. See on tõsi. Mis on aga praegu, mitte ainult haigla juht aga terve suur seltskond peavad olema võimul oleva partei liikmed.
Tutvudes haiglate nõukogude koosseisuga veendud, et valdav osa nende liikmeid ei ole meditsiiniga üldse seotud. Nad on aga ustavad võimul oleva parteisõdurid. Üldtuntud on arvamus, et nõukogu on võimul oleva linna või omavalitsuse käepikendus. See on võib-olla nii. Tegelikult aga nõukogud on tihti ebapädevad ja see on üks võimalus kaasata inimesi oma partei ridadesse. Saades partei liikmeks antakse neile „nänn“ nõukogus olemise näol. Mida see annab? See annab aga seda, et võimul olev partei juhtkond saab juhtida linna või omavalitsust nii nagu soovib.