Majanduslik aspekt. Euroalal, täpsemalt mõnes euroala riigis on võlakriis. Tekkinud on see eelkõige aastaid kestnud üle jõu elamisest, igapäevaste kulutuste tegemisest laenurahaga. Kreeka puhul lisandub veel nii enese kui teiste petmine, mida tehtud statistikat võltsides. Nüüd on võlaprobleemides vaevlevates riikides vaja asjad korda seada, avalik sektor koomale tõmmata, riigile kuuluvad ettevõtted erastada, makse tõsta jne.
Et riikides reformid toimuksid, on vaja finantsmehanismi, mis aitab muudatuste läbiviimise ajal riigil n-ö püsti püsida, vältimatute kulutuste tarbeks uut laenu saada. Ühes euroala riigis rahanduse korda saamine on kasulik samuti kõikidele teistele euroala riikidele. Nii pangad kui majandused on vägagi seotud. Eestil on väga avatud majandus, sõltume palju ekspordist ehk teiste riikide heast käekäigust.
Õiguslik aspekt. EFSFi loomine otsustati 2010. aasta 7. juunil euroala riikide poolt ühiselt. Juriidiliselt on tegemist Luksemburgis registreeritud eraõiguslik ühinguga, millega Eesti riik liitub. Saame 48 000 euro eest 0,26-protsendilise osaluse. Märkimisväärne on aga hoopis see, et Eesti osaleb vastavalt oma 0,26-protsendilisele osalusele EFSFi võlakohustuste garanteerimisel summas kuni 1,995 miljardit eurot. Garantiide andmise aluseks on EFSF raamleping ning garantiide eesmärk on euroala finantsstabiilsuse tagamine, rahastamisraskustesse sattunud euroala liikmesriikide toetamine.
Õiguskantsler on öelnud, et põhiseadus ei keela Eestil liituda EFSFiga ega anda garantiisid euroala liikmesriikidele antava finantsabi rahastamiseks. Riigikogu peab otsustama liitumise ja samuti vajadusel muutma selleks riigieelarve alusseadust, et anda üldine garantii. Kui aga edaspidi mõni konkreetne riik pöördub fondi poole abipalvega, siis otsustavad EFSFi riigid ühiselt abi ehk garantii andmise. Õiguskantsleri arvates peaks siingi Eesti valitsuse ja riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjoni (ELAK) kõrval mängu tulema riigikogu täiskoosseis, et iga järgnev garantii (1,995 miljardi sees) saaks samuti riigikogu heakskiidu.