Ära võta ette liiga palju korraga

On tavapärane, et uue aasta alguses seatakse endale korraga mitu suurt eesmärki ja asutakse kohe täiskiirusel neid täitma. Suured eesmärgid on vajalikud ja olulised, kuid alustada tasub ühest uuest harjumusest korraga. Kuidas sellele siis läheneda? Vajalik on muuta seda, kuidas me eesmärke lahti mõtestame.

Eesti ettevõtte Elsavie loodud 11-nädalase programmi Tervisekiirendi üheks fookuseks on õpetada ja toetada osalejaid selles, kuidas seada endale õigeid eesmärke ning tekitada harjumusi, et need jääksid kestma. Tervisekiirendi keskendub küll teadusel põhinevatele teadmistele toitumisest ja tervisest, kuid teadmistest üksi jääb väheks, kui neid ei suudeta igapäevases elus rakendada.

Elsavie tegevjuhi ja coach’i Priit Lumi sõnul loobutakse endale antud lubadustest põhiliselt seetõttu, et tahetakse saavutada liiga palju korraga. „Oma Tervisekiirendi klientide peal oleme näinud, kuidas programmi alguses on inimestel palju motivatsiooni, et uute teadmiste põhjal suuri muudatusi teha. Paraku aga võetakse tihti liiga palju muutusi korraga ette ja üsna pea tekib murdumine, kui neist ei suudeta kinni pidada,” rääkis Lumi.

„Üks suuremaid taipamisi, mida osalejad programmis saavad, on see, et muutusi tuleb sisse viia sammhaaval, 1% korraga. Kui oled iga päev 1% parem kui eile, oled aasta lõpuks ligi 38 korda parem. See aitab vähendada ka süütunnet, kui kõiki lubadusi ei jõua iga päev täita. Oluline on lihtsalt taas tagasi õigele rajale tagasi tulla. Need väikesed sammud toovad lõpuks suured tulemused,” kinnitas Lumi.

Endale rangete piirangute seadmine ei toimi

Inimesed on tihti enda vastu väga karmid ja toitumise parandamise nimel keelatakse endale täielikult varem maitsenud toidud või koguni suured toidugrupid. Kui aga tekib tagasilööke, tuntakse suuri süümepiinu või loobutakse sootuks seatud eesmärkidest. Hullemal juhul tekib toidugruppide ärajätmisest hoopis teatud toitainete puudus ja ka see ei ole pikas plaanis jätkusuutlik lahendus.

„Tervisekiirendis rõhutame 80/20 põhimõtet. See tähendab, et näiteks vähemalt 80% toidust võiks olla taimne toit, või võiks ära täita vähemalt 80% endale seatud eesmärgist. Kui inimene saab aru, et ta ei pea tundma süütunnet, kui miski läheb planeeritust teistmoodi, vaid võib lihtsalt jätkata kohast, kust pooleli jäi, siis midagi ei ole katki. See annab suure vabanemistunde,” selgitas Lumi.

Toitumisvalikute tegemisel peaks lähtuma sellest, mida su keha tegelikult vajab

Erinevate dieediprogrammide valik on lai ning välja on töötatud väga hea funktsionaalsusega toidukavade rakendusi, mis ütlevad täpselt, mida süüa valmistada ja mis kogustes erinvaid toiduained selleks vaja on. Kuid üldiselt ei lähtu ei dieedid ega toitumiskavade rakendused sellest, mida su keha tegelikult vajab.

Elsavie Tervisekiirendi programmi jooksul tehakse osalejatele kaks korda ka tervisenäitajate analüüse – mikrobioomi teste ja vereanalüüse –, et anda personaalsemat toitumisnõu ning hiljem saada ülevaade ka programmi jooksul tehtud muudatuste tulemustest.

„Meist igaühe mikrobioom on unikaalne ja ütleb palju meie elustiili kohta – kui mitmekülgne on meie toitumine, kas sööme liiga palju liha- ja piimatooteid või magusat, kas meie kehas on põletikke tekitavaid baktereid. Testi tulemused on paljudele inimestele justkui reaalsuskontrolliks või tõukeks, et toidulaual tuleb tõesti muudatusi teha,” kirjeldas Lumi.

Muutusi tehes on suureks abiks teiste inimeste toetus

Enamikule inimestele valmistab raskusi üksi suuremate muudatuste ette võtmine. Palju lihtsam on, kui on olemas lähedaste toetus või grupp, kes tegeleb samade muutuste läbiviimisega.

„Tervisekiirendi oluliseks osaks on kogukond, kes jagab oma mõtteid ja aitab kaasteelistel motivatsiooni hoida. Samuti on meil eraldi pakkumine paaridele, kellel soovitame toitumissoovitusi ühiselt järgida, et pere toidulaud tervikuna paremaks muutuks,” rääkis Lumi.

Elsavie Tervisekiirendi aitab toitumises jätkusuutlikke muudatusi teha

Tervisekiirendis osalenud Sandra Laasi jaoks oli programmis osalemise võtmekohaks see, et saadud teadmiste abil saab ta mõelda oma peaga, mis just talle kõige parem on.

„Oskan nüüd paremini kuulata oma keha ning aru saada, mis mulle sobib ja mis mitte. Mulle meeldis ka see, et programmil ei olnud mingit survestavat lõppeesmärki (nt kaalunumber), vaid kogu protsess oli teekond, mis nüüd iseseisvalt ja teadlikumalt jätkub,” kinnitas Sandra.

Kuidas Elsavie Tervisekiirendis osaleda?

Järgmine Tervisekiirendi programm alustab veebruaris 2022. Kandideerimine programmi on juba alanud. „Programmi on oodatud kõik, kes soovivad oma toitumises muudatusi teha ja on valmis investeerima endasse, et saada väärtuslikke teadmisi ning luua häid harjumusi kogu eluks, sest tervis algab meie enda seest,” julgustas Lumi.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid