MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut ja uuringufirma Norstat Eesti AS koostöös küsitletakse iga nädal inimeste erakondlikku eelistust. Viimaste tulemuste põhjal toetab konservatiivset rahvaerakonda 24,5%, Reformierakonda 22% ja Keskerakonda 20,5% valimisõiguslikest kodanikest.

Enim muutus nädalaga Reformierakonna toetus, mis langes 1,2 protsendi võrra ning on madalaimal tasemel alates 2019. aasta algusest. Kolmandal kohal olev Keskerakond jääb Reformist 1,6 protsendi kaugusele, mis on väikseim vahe alates 2019. aasta veebruarist.

Esikolmikule järgnevad Eesti 200 (13,8%), sotsiaaldemokraadid (8,3%) ning Isamaa (8,2%). Esimest korda pärast 2019. aasta augustit on Isamaa toetus tõusnud üle 8% piiri.

Koalitsioonierakondi toetab kokku 42,4% ja opositsioonierakondi 41% vastajatest. Koalitsiooni summaarne toetus pole Kaja Kallase valitsuse ametisoleku ajal veel nii madal olnud.

Tulemuste presenteerimisel on Ühiskonnauuringute Instituut ja Norstat keskendunud viimase nelja nädala koondtulemusele, mis tähendab, et valimiks kujuneb vähemalt 4000 inimest. Sel kujul erakondade toetusprotsentide arvutamine tasandab üksikutes küsitlustes esinevad kõikumised, mis tulevad nii suuremast statistilisest veast kui lühiajalise mõjuga sündmustest.

Valimi võimalikult esindusliku jagunemise eesmärgil teostati küsitlused kombineeritud meetodil - telefoniküsitluses ning veebiküsitluses. Valimi andmed on tulemuste esinduslikkuse tagamiseks kaalutud vastavaks valimisõiguslike kodanike proportsionaalsele jaotusele peamiste sotsiaaldemograafiliste tunnuste alusel.

Viimased koondtulemused kajastavad küsitlusperioodi 2.- 8. novembrini, mil kokku küsitleti 4002 valimisealist Eesti kodanikku.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid