Kütt märkis, et komisjoni avalik istung on vajalik ja ilmselt annab mitmetele küsimustele vastused, kuid valitsus on jäänud hiljaks kõhklejatele ja kahtlejatele mõeldud sõnumitega, miks ennast vaktsineerida.

"Alates käitumisteadlase Andero Uusbergi soovitustest, ettevõtjatest, kes juba kevadel oma abi pakkusid, kuni meditsiinidoktor Jaak Uibu ettepanekuni riiklikust teabelehest, mis edastaks tasakaalustatud ja teaduspõhist infot, või sotsiaaldemokraatide ettepanekust esimese haiguspäeva hüvitamisest haigetele – neist ühtegi pole ju kuulda võetud ja täna oleme äärmiselt ohtliku tervisekriisi ees," ütles Kütt.

Lisaks on Helmen Küti sõnul küsimusi seoses kiirtestiga. "Miks ei lubata kiirtesti kasutamist ja selle alusel teatrisse või mujale kultuuri- ja söögikohtadesse vaktsineerimiskuuri alustanud inimesi, kellel on üks süst tehtud?" küsis ta.

Sotsiaalkomisjoni esimehe Siret Kotka sõnul on suur murekoht praegu selles, kas haiglatesse saab plaanilisele ravile ja kui saab, siis millistel tingimustel. "Haiglad eraldavad järjest enam kohti koroonahaigetele ning on nendega tegelemiseks sunnitud üha rohkem aega ja ruumi pühendama teiste haigete ja abivajajate arvelt," märkis ta.

Kotka kinnitusel soovib komisjon täna peaministrilt, tervise- ja tööministrilt, õiguskantslerilt ning tervishoiuasutuste esindajatelt selgust saada, mida ette võtta, et plaaniline ravi ei katkeks ja meil oleks jõudu võidelda ka teiste haigustega.

Kotka lisas, et viiruse tõttu piirangute kehtestamine on riigi signaal ühiskonnale küsimuse tõsidusest. "Piiride seadmise eesmärkidest ning nende ületamise tagajärgedest on vaja rohkem rääkida," sõnas ta.

Istungile on kutsutud peaminister Kaja Kallas, riigikantselei julgeoleku ja riigikaitse koordinatsioonidirektori asetäitja-situatsioonikeskuse juht Lauri Luht, tervise- ja tööminister Tanel Kiik, õiguskantsler Ülle Madise koos nõunik Martin Kadaiga, haiglate liidu juht Urmas Sule, arstide liidu esindajana Lääne-Tallinna keskhaigla kirurgiakliiniku juhataja Andres Kork, terviseameti hädaolukorra kriisistaabi juht Ragnar Vaiknemets, perearstide seltsi esindajana Elle-Mall Sadrak Laagri perearstikeskusest ning eratervishoiuasutuste liidu esindajad.

COVID-19 olukorda Eestis käsitlev sotsiaalkomisjoni avalik istung algab kell 11.10 ja on jälgitav veebis.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid