Tallinna linnavolikogu Reformierakonna fraktsiooni esimehe Kristen Michali sõnul sümboliseerib kahtlemine linnavalitsuse liikme sõnades korduvat ja süsteemset probleemi Tallinna juhtimises, kus maksumaksja vara ning mandaat aetakse liiga tihti sassi ainuvõimu erahuviga.

"Ootasime mitu nädalat, et Keskerakond tooks abilinnapea tule alt välja ja märkaks probleemi. Valeütluste kahtlus on orgaaniliselt seotud ainuvõimu tuumikuga. Nii ei jää meile muud võimalust rahvaesindajatena, kui anda signaal, et linnakodanikud väärivad paremat," ütleb Michal. Ta märkis Delfile, et kahenädalane paus opositsiooni poolt oli poliitilise maastiku vaatevinklis enam kui küllalt - seda eriti tundlikul ajal, nagu seda on KOV-valimiste periood. "Valimiste-välisel ajal oleks see umbusaldus kindlasti kiiremini tulnud. See on olnud üsna viisakas ja tagasihoidlik samm meie poolt."

Opositsiooni harvanähtav üksmeel pole Michali sõnutsi midagi liigselt erilist - seda on varemgi Tallinna volikogus ette tulnud. Et siin uus linna valitsev koalitsioon tekkimas oleks, Michal ei ütleks. KOV-valimiste kontekstis ei tasuks tema silmis siinkohal veel üldse mingeid järeldusi teha. "Jõujooned saab paika panna alles siis, kui valimistulemused on käes," sõnas Michal.

Umbusaldusavaldus tuleb linnavolikogus arutlusele järgmise nädala neljapäeval kell üheksa hommikul.

Üksmeel opositsioonis

Isamaa fraktsiooni esimehe Olle Koopi sõnul tammub Tallinn korruptsioonivastases võitluses paigal.

„Järjest päevavalgele tulevad korruptsioonijuhtumid ning pidevad linnajuhtidele esitatavad kahtlustused näitavad, et Tallinna linnajuhtimises ei ole midagi muutunud. Kahetsusväärne, et linnapea Mihhail Kõlvart ega abilinnapea Eha Võrk antud juhtumi eest vastutust ei võta. Seetõttu ei jää opositsioonil muud üle, kui seista ühiselt ausa linnajuhtimise eest ning abilinnapead umbusaldada,“ ütles Koop.

EKRE fraktsiooni esimees Mart Kallas tõi välja, et kuna keskkriminaalpolitsei poolt Eha Võrgule valeütluste andmise eest esitatud kahtlustused on tõsised, peaks abilinnapea volikogult saadud volitused peatama kuni uurimise lõpuni ja asjaolude selgumiseni. "Tänaseks on selgunud, et abilinnapea Eha Võrk ise seda teha ei soovi, seetõttu ühineb EKRE fraktsioon umbusaldusega. Kui Eha Võrk ei suuda ise eetilist otsust vastu võtta, siis peab opositsioon talle appi tulema," sõnab Kallas.

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni aseesimees Raimond Kaljulaid lisas, et Eha Võrk ei ole ka oma valdkonna juhtimises täitnud tallinlaste ootusi.

"Näiteks ootab Tallinnalt endiselt tuhandeid inimesi eluaset, mida linn on neile lubanud, kuid pole seda lubadust ning seadusest tulenevat kohustust asjakohaselt täitnud," ütleb Kaljulaid.