EKRE alustas riigikogu istungite venitamisega kolmapäeval. Põhjuseks ABIS-e nimeline seaduseelnõu, mille eesmärk on koondada Eesti riigi käes olevad inimeste biomeetrilised andmed (sõrmejäljed, dokumendifotod) ühte andmebaasi. Venitamise tõttu kutsus riigikogu esimees Jüri Ratas erakorralised istungid kokku ka laupäevaks ja pühapäevaks.

"Oleme nende pikkade päevade jooksul koalitsiooniga vastastikku kombanud ka võimalusi leida mingi kompromiss," rääkis EKRE esimees Martin Helme pühapäeval ühismeedias. "Ega me ei eita ju, et moodsal ajal on igal toimival riigil oma andmekogud olemas. Küsimus on lihtsalt selles, kellelt, kuidas ja mis eesmärgil andmeid kogutakse ja loomulikult ka selles, kes ja kuidas neid andmeid kasutada saab."

Martin Helme sõnul küsisid koalitsiooni esindajad arutelude käigus, kas on olemas mingeid muudatusi, mille eelnõusse sisse viimisel võiks EKRE ikkagi eelnõu poolt olla ja Riigikogu töö takistamise lõpetada. EKRE panigi siis oma ettepanekud kirja, need on üles loetud allpool.

"Nende [ettepanekute] seaduse tekstiks vormistamine ei ole võimalik kusagil koridoris põlve otsas, mis tähendab, et me peaksime teise lugemise ikkagi katkestama ja saaksime suvel rahulikult teksti paragrahvideks voolida, et teema juurde tagasi tulla sügisel. Kahjuks lükkas koalitsioon meie kompromissi tagasi. See tähendab, et me jätkame ka kõigi ülejäänud eelnõudega edasi liikumise takistamist ja teeme seda kuni istungjärgu lõpuni," rääkis Helme, miks juntimisega jätkatakse.

Praegu menetluses olev ABIS-e eelnõu küpses ministeeriumis juba ajal, kui EKRE parlamendisaadik Mart Helme oli siseminister. Mart Helme ise andis allkirja selle eelnõu kooskõlastusringile saatmiseks.

Teadupärast läheb Riigikogu pärast jaanilaupäeva suvepuhkusele ning EKRE loodab takistada eelnõu vastuvõtmist enne puhkust.