Kangelane on iga laps, kes märkab abivajajat enda kõrval, annab sellest teada endast suurematele ja aitab hädasolijat täpselt nii hästi, kui ta teab ja oskab.

Põhjused, miks lapsed politsei poole pöörduvad on väga erinevad. PPA ennetusteenuse koordineerija Nurmely Mitrahovitš tõdes, et kahjuks on palju neid juhtumeid, kus lapsed annavad teada lähisuhtevägivallast ja tihti on juhtumiga seotud ka alkoholi tarvitamine.

"Kõige noorem helistaja on olnud seitsmeaastane, aga on olnud ka kümneaastane laps, kes teatab, et vanemad tülitsevad," lausus Mitrahovitš ja lisas, et peretülide kohta tuleb teateid igas vanuses lastelt.

Kangelased paluvad tihti politseinikelt abi ka siis, kui nad märkavad, et kiusatakse, alandatakse või laimatakse mõnd nende sõpra.

Vägivaldne isa, hädas eakas, joobes juht...

Alljärgnevad lühilood ja laiemad kirjeldused annavad ülevaatliku pildi sellest, milliste probleemidega lapsed silmitsi seisavad ja kui altid ollakse teatama hädasolijatest või õigusrikkumistest.

"Näiteks helistas politseisse 11-aastane laps, kes palus politseinike abi, sest tema alkoholi tarvitanud vägivaldne isa tahtis tuppa sisse saada. Politseinikud reageerisid teatele koheselt ja viisid isa jaoskonda kainenema. Taolise väga raske sündmuse keskele sattunud lapse teguviis on kangelaslik, sest ta julges abi kutsuda ja anda politseile teada, et tunneb ohtu. Seda tema oma isa tõttu, kelle tähtsaim ülesanne peaks olema tagada oma lapsele seesama turvatunne," rääkis Mitrahovitš.

Majade juures mänginud 10-aastane laps teavitas politseid, et leidis endast veel väiksema lapse, kes oli ära eksinud ja eesti keelt ei rääkinud. Mõlemad jäid koos patrulli ootama. Selgus, et seitsmeaastane laps ei osanud koju minna ja politsei toimetas ta koju. Eksinud lapse perekond oli kangelasele väga tänulik.

Lapsed annavad politseinikele teada ka sellest, kui mõni eakas inimene on eksinud ega tea, kuhu minna. Näiteks pöördus politseinike poole 16-aastane laps, kes soovis aidata eksinud 70ndates naist, kes ei mäletanud oma elukohta. Politseinikud reageerisid teatele ja selgitasid välja naise elukoha ning aitasid ta koju.

Üks 16-aastane laps teatas, et maja juures on seltskond noori, kes lubavad teisi lüüa. Politsei läks kohale, viis lastega läbi vestluse ja osapooled läksid rahulikult laiali.

Lapsed teavitavad sageli ka sellest, kui nad näevad, et mõni täiskasvanu ostab alaealistele alkoholi või kui nad näevad, et teised lapsed suitsetavad ja tarbivad kuskil nurga taga alkoholi.

Üks 16-aastane andis teada, et tänava peal on alkoholi tarvitanud mees, kes ka ise ütles, et vajab abi. "Patrull läks sündmuskohale ja nii õnnestus alkoholi tarvitanud täiskasvanu toimetada turvalisse kohta," rääkis Mitrahovitš.

14-aastane laps teatas, et tema ema juures on külas joobes sõbranna, kes keeldub lahkumast, ja ema palus lapsel politsei kutsuda. Alkoholijoobes ema sõbranna toimetati minema.

Noored oli kaupluse juures, kuhu tuli autoga ilmselgelt alkoholijoobes mees, auto võtmed käes, ja uhkustas, et tema tuli autoga, ning läks poodi alkoholi juurde ostma. "Sellega ajaga teavitasid tublid noored häirekeskust ja patrull tabas autoga veidi maad sõita jõudnud joobes mehe. Võimalik, et hoidsime sellega ära kurbade tagajärgedega õnnetuse," märkis Mitrahovitš.

Ta lisas, et laste kangelasteod ei pea alati suured olema. "Väga palju teavitavad lapsed sellest, et nad on leidnud kellegi mobiiltelefoni, selja- või koolikoti. Koti ära kaotanud lapse jaoks võivad seal olla väga väärtuslikud asjad. Teine laps, kes asja leiab, teab, et ta ei võta seda endale, vaid teavitab sellest. Loeb ka selline väike tegu," tunnustas Mitrahovitš.

Väga paljud juhtumid on Mitrahovitši sõnul seotud koolikiusamisega, mis on suuresti kübermaailma kolinud. "Politseil on kolm tublit veebikonstaablit, kes annavad nõu, mida laps peaks tegema, kui keegi on teda või tema sõpra laimanud, solvanud või tema nimel valekonto teinud. Need võivad tunduda väikesed lood, aga lapse jaoks on need traumeerivad," sõnas Mitrahovitš.

Aastas annavad lapsed abivajajast häirekeskusele teada ligi 2600 korda ehk umbes 215 kõnet kuus.