Kadrioru Saksa gümnaasiumi kooliõde Kersti Tamm kinnitas, et kooliõed teevad hoogsalt teavitustööd, et lapsevanematele meelde tuletada, et veel on aega oma laps tasuta vaktsineerida. Tamme sõnul on põhjus, miks uuest aastast on vaktsineerimine tasuta vaid 12-aastastele, arvatavasti majanduslik, sest HPV vaktsiin on väga kallis.

Terviseameti nakkushaiguste seire ja epideemiatõrje osakonna peaspetsialist Irina Filippova ütles, et immuniseerimiskava sihtrühmaks 2018.-2019. aastateks on tüdrukud vanuses 12 kuni 14 aastat. "Need tütarlapsed, kes saavad sel sügisel esimese vaktsiinidoosi, kuid on järgmise doosi ajaks järgmisel aastal juba üle 12 aasta vanad, saavad ka teise doosi tasuta," sõnas Filippova.

Eestis on haigestumus ja suremus emakakaelavähki Euroopa kõrgeim. Naiste seas üht levinumat vähivormi on võimalik ennetada HPV vaktsiiniga, mis tagab tõhusaima kaitse, kui vaktsineerimine viiakse läbi enne võimalikku viirusega kokkupuudet. Seetõttu on

HPV vaktsineerimist viivad läbi kooli tervishoiutöötajad. Sihtasutuse Tallinna Koolitervishoid juhatuse liikme Valentina Hazinskaja sõnul on enne alaealiste vaktsineerimist vajalik lapsevanema kirjalik nõusolek. “Vaktsineerimisskeem koosneb alla 15-aastastele kahest vaktsiinidoosist, mille vahele peab jääma kuus kuni 13 kuud. Need lapsevanemad, kelle tütred on vanuses 13-14, peaksid oma nõusoleku kooliõele andma kindlasti võimalikult ruttu, et vaktsineerimise saaks läbi viia veel enne jõuluvaheaja algust,” soovitas Hazinskaja.

Hiljem vaktsineerides maksab üks doos vaktsiini umbes 130 eurot, millele lisanduvad protseduuri tasud ning alates 15. eluaastast on vajalik isegi mitte kaks vaid kolm doosi.

HPV vaktsiin on parima teaduslikult tõestatud viis kaitsta tütarlapsi HPV ja sellest põhjustatud vähi eest. Alates 2018. aasta algusest on riikliku immuniseerimiskava raames Tallinna Koolitervishoiu kooliõed vaktsineerinud 60 protsenti 2003-2005 aastal sündinud tütarlastest. Paraku ei andnud umbes kolmandik vanematest luba laste vähivastaseks vaktsineerimiseks.

Ka Filippova ütles, et mullu jäi vaktsineerimata 2800 tüdrukut, kelle lapsevanemad selle vastu seisid. "Puutusime kokku ka juhtumitega, kus tütarlaps ise soovis vaktsineerimist, kuid just tema vanemad on vaktsineerimisest keeldunud," nentis ta.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid