Eestil ja Portugalil on palju ühist – mõlemad me riigid on uuenduslikud ja digilembesed, mõlemas nähakse Euroopa Liitu kui lahendust, mitte kui probleemi. Ja mõlemas riigis on selge arusaamine, et julgeolek on jagamatu ning hõlmab 360 kraadi meie ümber, lisaks ka kübersfääri,“ ütles president Kaljulaid pärast kohtumist oma Portugali kolleegiga. Vabariigi President tutvustas kohtumisel ka Eesti e-riigi võimalusi ja arengut.

Kahe riigi presidendid tõdesid, et kõike seda arvestades on kahe riigi ja nende ettevõtete vahelises koostöös peidus väga suur potentsiaal. „Mitmed Eesti ettevõtted on juba ka avastanud enda jaoks Portugali turu ja Lissaboni ühe sihtkohana, kuhu laieneda,“ ütles president Kaljulaid. Ta tõi näiteks idufirma Monese ja Pipedrive’i, mille mõlema kontorit ta ka riigivisiidil külastab, ning Bolt’i. Samas avaldas riigipea lootust, et teda riigivisiidil saatva äridelegatsiooni kontaktidest sünnib uusi koostöid.

Riigipead arutasid ka Euroopa Liidu ees seisvaid väljakutseid ja lähenevate europarlamendi valimistega seotud teemasid. „Nii Eesti kui Portugali huvides on tugev ja ühtne Euroopa Liit. Toimiv ühisturg, ka digitaalne ühisturg on meie mõlema huvides, niisamuti langevad paljuski kokku meie ootused järgmisele EL rahastusperioodile,“ ütles president Kaljulaid ning rõhutas, et nii EL kui NATO on tugevad ja tõhusad siis, kui kõik liikmesriigid neisse panustavad.

Vabariigi President tänas ka oma kolleegi Portugali panuse eest Balti õhuturbemissioonidel. „Nii nagu teie lennukid valvavad meie õhuruumi, on kõik missioonid, kus Eesti sõdurid osalevad, suunatud moel või teisel lõunaohtude vastu. Isegi kui meie ohuhinnangud üksikküsimustes ei lange alati kokku, näitab selline panustamine, et mõlemas riigis on selge arusaam, et julgeolek on jagamatu. Paljud uued ohud on aga üleüldse geograafiast sõltumatud,“ ütles riigipea, viidates küber- ja hübriidohtudele.

President Kaljulaid on täna ja homme riigivisiidil Portugalis. Teda saadavad 25-liikmeline Eesti ettevõtjate delegatsioon ning Kaitseväe juhataja kindralmajor Martin Herem, IT- ja ettevõtlusminister Rene Tammist, Tartu Ülikooli rektor Toomas Asser ning Kaubandus-Tööstuskoja juht Toomas Luman. Riigivisiit on kahe riigi omavahelise suhtlemise kõige pidulikum vorm.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid