Reformierakond + Isamaa + Sotsiaaldemokraatlik Erakond = 56 kohta

Klassikaline n-ö kolmikliit, mis on Eestis võimul olnud ka 1999-2002, 2007-2009 ja 2015-2016. Viimati hülgasid sotsid ja IRL Reformierakonna, kuid toonastest tippudest ei juhi enam parteisid Margus Tsahkna ega Taavi Rõivas. Kolmel parteil on suur koostöökogemus eri kombinatsioonides, ületamatuid vastuolusid programmides leidub vähe. Kõik kolm on peavoolu lääne- ja Euroopa Liidu meelsed parteid, ehkki Isamaa nihkus Helisr Valdor Seederi juhtimisel mõneti paremale, EKRE suunas.

Reformierakond + Keskerakond = 60 kohta

Reformierakond ja Keskerakond on kahekesi korduvalt võimuliitu teinud, alates Siim Kallase valitsusest 2002, mis viis Eesti Euroopa Liitu ja NATOsse. Mõlemad peavad end liberaalseks erakonnaks ja kuuluvad Euroopa Parlamendis samasse ALDE fraktsiooni. Hoolimat väljaöeldud n-ö punastest joontest ei ole Reformierakonna ja Keskerakonna erinevused koalitsiooni minekuks ületamatud. Reformierakond on lubanud 500 eurot tulumaksuvaba miinimumi kõigile ja Keskerakond on nõus selle alla neelama, ehkki peab seda kingituseks rikastele. Eestikeelsele haridusele ükleminekut on lubanud erinevais versioonides mõlemad. Alkoholiaktsiisi tõusu tabas oravate kriitika, kuid Keskerakond on lubanud seda järgnevad neli aastat mitte tõsta. Kui Reformi ja Keski valitsus ei saa teoks valimisjärgselt 2019, on see variant alati Reformil tagataskuks hilisemaks, näiteks kui paariaastase valitsemisega lähevad lahkhelid kolmikliidus liiga suureks.

Keskerakond + EKRE + Isamaa = 57 kohta

See oleks võimalus Keskerakonnal teha valitsus ilma Reformierakonnata, säilitades peaministri koha Jüri Ratasele. EKRE marurahvuslikkus peletaks osa Keski vene valijaid afa samas, venekeelse valija seas ei ole padukonservatiivsed suundumused sugugi tundmatud, näiteks EKRE tüüpi homofoobia on Venemaa poliitikaelus pigem peavool. Ratas on EKREga koostöö küll esialgu välistanud, afa EKRE esinemine vlimiskampaania ajal pigem pehmemalt annab teatud võimalusi sellest positsioonist taanduda. EKRE kaasamise poolr räägib ka Soome kogemus, kus Põlissoomlased valitsusse jõudmisel muutusid pragmaatilisemaks ja pehmemaks, hiljem aga lagunesid.

Reformierakond + EKRE = 53 kohta
Reformierakond + EKRE + Isamaa = 65 kohta

Paremerakondade liit, kuid EKRE ja Reformierakonna vereringed on siiski liiga ühildamatud. Selle variandi eelduseks oleks sisemine võimupööre Reformis ning erakonna nihkumine liberaalsetest väärtustest konservatiimsemas suunas.

Loe lähemalt valimisteteemalisest pikast kokkuvõttest, mille leiad siit.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid