Ajaleht The New York Times kirjutas, et USA Föderaalne Juurdlusbüroo (FBI) avas juba tunamullu uurimise, et teha selgeks, kas vabariiklasest president Donald Trump võib töötada Venemaa heaks.

Uurimist alustati 2017. aasta suvel vahetult pärast seda, kui president Trump otsustas vallandada FBI direktori James Comey, kes keeldus lõpetamast riigipea lähikondlaste, sh tema endise riikliku julgeoleku nõuniku Michael Flynni uurimist.

Trump vastas väidetele oma Twitteri kontol, säutsudes: „Wow, sain just põruvast New York Timesist teada, et korrumpeerunud endised FBI liidrid, kes peaaegu kõik vallandati või sunniti lahkuma seoses mõnede väga halbade põhjustega, alustasid minu isiku uurimist ilma igasuguse põhjuse ja tõenditeta pärast seda, kui ma vallandasin valetava James Comey, täieliku päti.“

„Vahva tõsiasi James Comey kohta: kõik tahtsid teda vallandada, nii demokraadid kui vabariiklased,“ jätkas Trump. „Minu otsus Comey vallandada oli hea päev Ameerikale.“

„Ta oli ebaaus politseinik, keda kaitseb praegu tema parim sõber Robert Mueller ja kolmteist vihast demokraati, kellele EI OLE mingit huvi tegeliku (ja palju suurema) kokkumängu vastu nurjatud Hillary Clintoni, tema kampaaniameeskonna ja demokraatide rahvuskomitee poolt. Ainult vaadake!“

Comey vallandamine tuli Juurdlusbüroo ametnikele tõsise šokina, mistõttu otsustati alustada vastulluure- ja kriminaaluurimist, et selgitada välja, kas Trump töötab teadlikult või teadmatult Vene Föderatsiooni heaks ehk USA huvide vastu, kujutades seeläbi võimalikku ohtu riiklikule julgeolekule.

Juurdlus, milles keskenduti ka sellele,kas Comey vallandamisega võis Trump rikkuda seadust, takistades õigusemõistmist, anti juba mõni päev hiljem üle eriprokurör Robert Muellerile, kes määrati Trumpi ja Venemaa vahelist kokkumängu uurima ka seoses Comey vallandamisega.