"Teisipäevast alates on 14 Eesti kodanikku nautinud taas vabadust. Kuna nad on ka varem poolteist aastat Chennais elanud, siis liiguvad nad mööda linna ja teevad asju, mida nad viimased kaks aastat pole saanud teha," rääkis Kuuskemaa Delfile ja EPL-ile.

Konsuli sõnul on tema ja Kolgi fookuses suhelda India ametivõimudega nii kaua, kuni saab mehed koju aidata. "Püüame iga päev teha nii palju kohtumisi, kui saame. Eile õhtul kohtusime Tamil Nadu peaprokuröriga, kes on üks neist inimestest, kes otsustab, kas kaasus kaevatakse edasi või mitte. Homme loodame kohalike politseivõimudega kohtuda, täna kohtusime Tamil Nadu politseiülemaga".

Galerii hostelitest, kus peatuvad Eesti laevakaitsjad. Osa ööbib YWCA hostelis, osa Opera Residence'is.

Esmaspäeval saabus Indiast kauaoodatud rõõmusõnum, et Chennai kõrgem kohus on rahuldanud laevakaitsjate apellatsioonikaebuse ja aastaid vangis istunud mehed õigeks mõistnud. 35 laevakaitsjat, kelle seas on ka 14 Eesti kodanikku, peeti Indias kinni juba 2013. aasta oktoobris, kirjutas Delfi.

India prokuratuur saab järgmise 90 päeva jooksul kohtuotsuse edasi kaevata. Sellepärast pole veel selge, millal laevakaitsjad saavad koju sõita. Otsus võib tulla juba ülehomme või ka alles 90 päeva pärast.

India Tamil Nadu osariigi politsei arreteeris 35 laevakaitsjat, sealhulgas 14 Eesti kodanikku, 2013. aasta oktoobris. Meeskonnale esitati süüdistus ebaseaduslikus tankimises, ebaseaduslikus relvade käitlemises ja ebaseaduslikus India territoriaalvetesse sisenemises. Vahepeal vabastati laevakaitsjad kautsjoni eest ja 2014. aasta juulis tunnistas Tamil Nadu osariigi kohus neile esitatud süüdistused alusetuks. Sama aasta septembris kaebas India politsei juhtumi edasi India ülemkohtusse. Aasta hiljem saatis ülemkohus laevakaitsjate kohtuasja tagasi Tamil Nadu osariigi kõrgeimasse kohtusse, kus nad mõisteti 2016. aasta alguses viieks aastaks vangi.

Välisministeeriumi asekantsler Annely Kolk kohtus eile laevakaitsjaga. Kohtumine kohaliku peaprokuröriga olevat möödunud konstruktiivses õhkkonnas.

Kohtumisel Chennais asuvate laevakaitsjatega arutati olmeküsimusi ning edasisi samme. Kohtumine Tamil Nadu peaprokuröriga möödus Kolgi sõnul konstruktiivses õhkkonnas, kuid tähtaegade kohta täna täpsemat infot ei antud.

Asekantsler väljendas lootust, et esmaspäevast kohtuotsust edasi ei kaevata, et mehed saaksid kiirelt Eestisse naasta. Kolk ja peaprokurör leppisid kokku, et jätkavad suhtlust ne4ljapäeval, siis toimub asekantsleril ka kohtumine Tamil Nadu välisasjade riigisekretäriga.

Kolgi sõnul on raske prognoosida, kui kaua kogu protsess veel aega võtab.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid