Siuude hõimu liikmed ja nende toetajad on juba mitu kuud järve juures laagris elanud ning torujuhtme vastu häälekalt võidelnud, öeldes, et juhe võib osutuda ohtlikuks ning kahjustada nende lähedalasuva reservaadi veevarustust.

"Paljude arvates on see küsimus meie jaoks elulise tähtsusega ning paistab, et jäime seekord peale," kuulutas hõiskavatele protestijatele hõimupealik Arvol Looking Horse, Valge Piisonivasika Piibu hoidja.

Hõimujuhid on aga mures, et otsus torujuhtme suunda muuta ei pruugi olla lõplik, eriti arvestades varsti ametisse astuvat Trumpi valitsust ning torujuhtme ehituse toetajad, kes soovivad projektiga siiski jätkata.

Rohujuuretasandil võitlevad aktivistid, kes on protestipaiga muutnud omaette väikeseks linnaks ja valmistunud ka vastu astuma lähenevatele külmadele ilmadele, sest ootasid veelgi pikemat vastasseisu, suhtuvad oma saavutatud võidu ulatusse ja kehtivusse ebakindlalt.

"Olen väga õnnelik, et saan olla siin selle võidu tunnistajaks ning tähistada seda paljude vanemate ja nooremate hõimuliikmetega, aga minu arvates peaksime meeles pidama ka seda, et protest pole sellega sugugi lõppenud," ütles protesteerija Morning Star Angeline Chippewa-Freeland.

"Me palume oma toetajatel jätkata surve avaldamist, sest kuigi president Obama on meile täna kinkinud võidu, ei ole see võit sugugi kindel ka järgmise valitsuse ametiajal," sõnas avalduses Dallas Goldtooth, põlisrahvaste rühmituse Indigenous Environmental Network peaorganisaator. "Tuleval aastal on kindlasti ootamas ka uued ohud ning me ei tohi peatuda enne, kui torujuhtme plaan on täielikult maha maetud ning meie vesi ja kliima on väljaspool ohtu."

Miks torujuhe ümber suunata?

Sõjaväe Insenerikorpuse väitel ei anta planeeritud naftajuhtmele luba järve alt läbi minna. Ametnike sõnul sai vestluse käigus hõimu ja Dakota Accessi esindajatega selgeks, et projekti tuleks veel põhjalikumalt arutada.

"Parim moodus ehituse vastutustundlikuks ja aegsaks lõpetamiseks on uurida alternatiivseid marsruute naftajuhtme paigaldamiseks," sõnas avalduses korpuse ehitustööde abisekretär Jo-Ellen Darcy.

See otsus võeti vastu kolm nädalat pärast seda, kui korpus kuulutas, et viivitab otsusega tänu Standing Rocki siuude hõimu ja nende toetajate protestidele.

Darcy sõnul oleks parim lahendus alternatiivsete marsruutide kaalumiseks keskkonnamõjude hindamise aruande koostamine, mille sisu ja valmimisprotsess oleks täiesti avalik. See lubaks protestijatel vähemalt praegu kergemalt hingata ning tähendaks ka poliitilist seisukohavõttu, mis võiks olla abiks tulevastes heitlustes presidendiks valitud Donald Trumpi peatselt ametisse astuva valitsusega.

Torujuhtme toetajad võtavad sõna

Dakota Accessi torujuhtme ehituse taga olevad firmad Energy Transfer Partners ja Sunoco Logistics Partners laususid pühapäeva õhtul välja antud avalduses, et "kavatsevad torujuhtme ehituse edukalt lõpule viia ilma mingi ümbersuunamiseta Oahe järve piirkonnas."

Nende seisukohast lähtuvalt ei muuda Valge Maja direktiiv varasemaid kohtuotsuseid, mis ehitusprojektile rohelise tule andsid.

"Valitsuse tänane teadaanne ei muuda neid otsuseid mingil moel," ütles firma oma avalduses.

Põhja-Dakota senaator ja vabariiklane John Hoeven lausus möödunud nädalal kohtumise käigus valitsuse üleminekumeeskonnaga, et Trump oli toetanud selle ligi 1900-kilomeetrise planeeritud torujuhtme rajamist, mis suudaks transportida 470,000 barrelit naftat päevas läbi nelja osariigi. Trumpi pressiesindaja ei ole meie järelepärimisele pühapäevase otsuse kohta veel vastust andnud.

Valge Maja spiiker Paul Ryan avaldas Twitteris oma pahameelt, kutsudes seda otsust "valitsuse liigseks sekkumiseks. Ootan pikisilmi selle energiavastase valitsuse ametist lahkumist."

Vabariiklane Kevin Cramer, Põhja-Dakota ainus liige USA Esindajatekojas, tõotas võitlust jätkata ja kritiseeris teravalt president Obamat.

"Lootsin, et isegi seadusest mitte hooliv president ei jätka nõnda õigusnormide eiramist. Paraku on saanud vägagi selgeks, et ta lihtsalt lükkab selle küsimuse oma järeltulija õlule," kirjutas Cramer avalduses. "Täna tehtud kahetsusväärne otsus saadab vägagi murettekitava signaali teistele, kes tahavad siin riigis infrastruktuuri rajamist toetada."

Vastased valmistuvad uueks võitluseks

Standing Rocki siuude hõimu esindava MTÜ Earthjustice juristi Jan Hasselmani väitel osutub Insenerikorpuse otsus kasulikuks kohtumääruse vaidlustamisel.

"Ametisse astuv valitsus püüab seda otsust kindlasti eirata ning torujuhtme ehitust siiski jätkata, olgugi et vaja on projekti analüüsida ja alternatiive otsida. Meie oleme igatahes valmis nende plaani kohtus vaidlustama," ütles ta. "Uuel valitsusametkonnal pole niisama lihtne eelmise ametkonna otsuseid olematuks teha."

Senaator Bernie Sanders, kes oli aktiivselt torujuhtme ehituse vastu, kiitis valitsuse otsust.

"Olen väga tänulik president Obamale, et ta võttis kuulda põlisrahvaid ja miljoneid teisi, kes usuvad, et seda torujuhet ei tohiks ehitada," lausus sel aastal demokraatide ridades presidendiks pürginud Sanders oma avalduses. "Olgugi et käes on juba 2016. aasta, trambitakse põlisrahvaste õigustel endiselt. Me ei tohi miljonite inimeste veevarustust nõnda ohtu seada."

Juhtiva keskkonnaaktivistide grupi 350.org tegevjuht May Boeve tähistas otsust samuti, kuid hoiatas samas tulevaste plaanide eest, mis ähvardaksid seda otsust tühistada.

"Kui Trump püüab vastu astuda Standing Rocki eest võitlejatele, siis jätab ta sellega endast vaid väiklase ja tühise mulje," ütles ta. "Võitlus Dakota Accessi vastu on sütitanud vastupanu inimestes, kes on valmis tõrjuma mis tahes fossiilkütustel põhinevat projekti, mida Trumpi valitsus püüab heaks kiita, seda nii Dakota Accessi kui ka iga teise torujuhtme puhul. Kui tema püüab juhet ehitada, siis oleme meie platsis."

Eemaldamise ohust tähistamiseni

Nädala algul käskis Põhja-Dakota osariigi kuberner Jack Dalrymple protestijatel laagrist esmaspäevaks lahkuda, tuues laagrist lahkumise ettekäändeks rasked ilmatingimused. USA Sõjaväe Insenerikorpus oli hoiatanud, et esmaspäevaks laagrist lahkuda keeldunud aktivistid võidakse vahistada, kuid seejärel muutis avaldust, öeldes, et korpusel polnud kavas mitte kedagi laagrist jõuga eemaldada.

Taganemise asemel tulid protesteerijad kohale nagu üks mees ega näidanud mingeid märke alistumisest, kutsudes hoopis oma niigi suure inimhulgaga liituma üle 2000 sõjaveterani. Nüüd kui siuude hõim ja nende toetajad on saavutanud tähtsa võidu, on Standing Rock muutunud tõeliseks protestisümboliks.

Tõlkinud: Joonas Orav

*

Mida saad sina indiaanirahva ja looduskaitsjate toetuseks teha?

Päeval, mil Trump trampis Ameerika presidendiks ja Eestis pöördus valitsuse võimuratas ehk 9. novembril toimus Tallinnas USA saatkonna ees Eesti põlisrahva poolne rahumeelne toetusavaldus Standing Rocki looduskaitsjatele. Filmitegija Kristiin Kõosalu püüdis Euroopa indiaanlaste palve ja meeleolud videopildile: