Kokku toimus rohkem kui 200 arutelu neljas eri keeles (eesti, vene, inglise ja viipekeeles), teatas arvamusfestival.

Laupäevane festivalipäev tõi hoolimata sombusest suveilmast Paidesse 3000 sõnarokkarit, keda vihm ei heidutanud. „Kui inimesed on valmis sõitma Paidesse ja kuulama poolteist tundi järjest vihmavarjude all arutelusid, tõestab see, et arutlemine saab esile kutsuda suuremaid muutusi inimeste mõttemaailmas ja ühiskonnas laiemalt,“ sõnas festivali eestvedaja Ott Karulin.

Laupäeva kõige rahvarohkemad arutelud olid Euroopa Parlamendi saadikute arutelu Euroopa Liidu tulevikust, Maalehe arutelu „Millest tähed räägivad? Mang vs. Ergma“ ja Vabadus(t)e ala arutelu „Kuidas diskuteerida lolliga?“.

Esimest korda arvamusfestivalile jõudnud Mari-Liis sattus kuulama kosmoseteadlase Ene Ergma ja astroloogi Igor Mangi väitlust. Kirgliku arutelu looduse valu ja teaduse edusammude teemal lõpetas ootamatult väike elektrikatkestus. Suur oli Mari-Liisi üllatus ja heameel, kui pärast astus tema juurde Mang isiklikult ning kinkis värske Maalehe ja suudluse. „Oli sada protsenti tulemist väärt,“ naeris Mari-Liis.

Moderaatori ja festivali endise sisujuhi Margo Loori sõnul on festivali sisu kvaliteet märgavalt kasvanud. „Olen arvamusfestivali arutelusid nelja aasta jooksul jälginud ning sellel aastal oli näha, et arutelu kuulama tulnud inimesed ei olnud pelgalt külastajad, vaid nendest said osalejad,“ lisas Margo.

Sellel aastal lisandusid arvamusfestivali programmi ka lisapalad. Kõige populaarsemateks osutusid avalik lahkamine, reis Süüria põgenikelaagrisse virtuaalreaalsusprillide kaudu ja võimalus käia karjäärinõustamisel.

Peale vabatahtlike ja organisatsioonide aitasid festivali sünnile kaasa ka hooandjad. Festivali suurimad toetajad olid Eesti rahvusringhääling, Eesti Meedia, Avatud Eesti Fond, Vabaühenduste liit EMSL, Euroopa Komisjoni Eesti esindus, Euroopa Parlamendi infobüroo Eestis, Paide linn, Järvamaa omavalitsuste liit, Kodanikuühiskonna Sihtkapital, Swedbank, Telia, UC Rent, Eesti Energia, SpeakSmart, Grifs ja paljud teised.

Aitäh kõikidele osalejatele, vabatahtlikele ja toetajatele! Viies festival toimub 11.–12. augustil 2017 Paides.