Kuus kuud ametis olnud paavsti ehmatavalt otsekohene sõnum leiab ilmselt ärevat vastukaja USA-s ja teistes maailma piirkondades, kus kiriku õpetus on suuresti keskendunud just neile teemadele, vahendab BNS.

Franciscus ütles neljapäeval 16 riigi jesuiitlikes ajalehtedes ilmunud usutluses, et teda on noomitud ebapiisava surve avaldamise eest abordi küsimuses. Tema on aga seisukohal, et "neist asjadest ei ole vaja kogu aeg rääkida".

"Kirik on mõnikord andnud end pisiasjade, kitsarinnaliste reeglite vangi," ütles Franciscus. "Kõige tähtsam on esimene kuulutus: Jeesus Kristus on teid lunastanud. Ja kirikuõpetaja peab olema eeskätt halastuse õpetaja."

"Pihitool ei ole piinakamber, vaid koht, kus jumala arm kannustab meid olema parem," rõhutas paavst ja hoiatas, et kirik peab muutuma halastavamaks, muidu variseb ta kokku nagu kaardimajake.

Franciscust usutles ajalehe La Civiltà Cattolica toimetaja, samuti jesuiidist vaimulik Antonio Spadaro.

Paavsti jutt ei sisaldanud muudatusi katoliku kiriku õpetuses ja ta rõhutas, et reform ei saa toimuda kiiresti. Ometi näitas sõnavõtt Franciscuse lahknevust eelkäijate Johannes Paulus II ja Benedictus XVI stiilist ja tundetoonist.

Eelmised paavstid olid intellektuaalid, kelle jaoks doktriin seisis kõrgeimal kohal. Sellest lähtudes valiti põlvkondade vältel piiskoppe ja kardinale.

Spadaro vestles Franciscusega kolmel augustikuu päeval Vatikani hotellis, mida uus paavst eelistab elukohana kirikupea ametikorterile. Itaalia keeles Civiltà Cattolicas ilmunud vestluse avaldas inglise keelde tõlgituna USA jesuiitide ajakiri America.

Ühendriikides on paavsti seisukohtadele oodata tõsist vastukaja, sest mitmed piiskopid on juba väljendanud avalikult rahulolematust, et Franciscus ei ole võtnud kiriku nimel jõuliselt sõna abordi, rasedusvastaste vahendite ja homoseksualismi teemal, milles USA piiskopid on asetanud end rindejoonele.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid