Varasemalt on väikeste Miikaeli, Albiina ja Brandon-Danieli toidusegude ostmist toetanud Tartu ülikooli kliinikumi lastefond. Kõigi kolme lapse haigused on nii Eestis kui maailmas väga haruldased ning vajavad igapäevase elutegevuse normaalseks kulgemiseks erilisi toidusegusid, mis maksavad ligi 250 eurot kuus.

Haigekassa toetuse üheks põhjuseks on haiguste väga harv esinemine ning taolise toetuse saajaid ei ole palju.

Miikaeli raviarst Kairit Joost on haigekassa otsuse üle väga õnnelik. „Rõõmu teeb see, et positiivse lõpplahenduse on saanud üks aastaid kestnud saaga ning lõpuks nähakse paragrahvide taga ka patsienti,“ peab Joost haigekassa otsust tänuväärseks.

Väikeste Albiina ja Brandon-Danieli haigused on sarnased – nende organismis on teatud tüüpi rasvhapete oksüdatsiooni häire, mistõttu kuhjuvad kasutamata rasvhapped erinevatesse organitesse häirides aja jooksul nende tööd. Laste organismides esineb pidev oht eluohtliku ainevahetuskriisi tekkeks, kuna puudub võimalus toota vajalikku varuenergiat rasvhapetest. Kuna rasvadest saab inimorganism suure osa oma eluks vajalikust energiast, esineb selle haiguse korral pidev energiadefitsiit, mis võib kahjustada aju, lihaseid ja maksa.

Miikael põeb Smith-Lemli-Opitzi sündroomi ehk tema organism ei sünteesi kolesterooli. See on maailmas väga haruldane haigus, mille raviks on vaja spetsiaalset toitesegu ehk sünteetilist kolesterooli. Kolesterooli puudus põhjustab väga mitmeid arenguprobleeme, millest peamiseks on sügav vaimne alaareng koos raskete käitumishäirete ja autismiga.

Haigekassa tasub ravi eest alates 29. novembrist ning seda kuni ravivajaduse lõppemiseni.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid