Põhja prefektuuri kriminaalpolitseinikud saatsid möödunud aastal Nõmmelt tapetuna leitud naise kolba USAsse, kus FBI eksperdid lõid selle järgi naise pea kolmemõõtmelise kujutise. Politsei ootab inimeste vihjeid, et kuritegu lõpuni lahendada.

Pärast 2021. aasta sügist, mil politsei palus Eesti inimeste abi tuvastamaks umbes 30 aastat tagasi tapetud ja Nõmmele maetud naise isik, kontrolliti kõikvõimalikke vihjeid, mis aitaksid kuritegu lahendada. „Tänu Eesti inimestelt saadud infole saime kinnitust asjaolule, et naine oli tapetud 1991. aastal ning et tema taskust leitud võtmed kuuluvad korterile number neli, mis asub Lasnamäel või Õismäel. Kontrollisime ka arhiivimaterjale ning kuulasime inimeste lugusid, mis aitasid paremini mõista ajastut, mil naine tapeti. Paraku ei õnnestunud meil mitukümmend aastat tagasi tapetud naise isikut tuvastada ning jäime pikisilmi ootama USAsse saadetud kolju 3D-kujutist,“ sõnas Põhja prefektuuri isikuvastaste kuritegude talituse juht Hisko Vares.

Kolba kolmemõõtmelise kujutise valmimine võttis aega umbes aasta ning säärane koostöö oli Eesti politseile esmakordne. „Oleme väga tänulikud, et FBI eksperdid olid nõus meid abistama ja lõid naise peast võimalikult realistliku 3D-kujutise. Erisuseks on naise soeng ja kulmud, mis võisid päriselus teistsugused olla. Loodame väga, et keegi tunneb 3D-kujutise järgi naise ära ja annab sellest meile teada. See aitaks meil kuriteo lõpuni lahendada ning mis peamine – naise võimalikud lähedased saaksid südamerahu,“ sõnas Vares.

Tänaseks on selge, et naine oli umbes kahekümnendates eluaastates ja tõenäoliselt eurooplane.

Kuidas surnukeha leiti?

2021. aasta juunis toimusid Nõmmel Raudtee tänaval ühel eramukrundil vee- ja kanalisatsiooniühenduse kaevetööd. Äkki tõmbas kopp maa seest välja arusaamatu pambu.

Pambust pudenesid välja riided, inimese pealuu ja teisi luid. Sündmuskohale kutsutud Põhja prefektuuri mõrvarühm tõi päevavalgele ka ülejäänud osa luustikust.

Uurimise andmetel on tegemist kahekümnendates eluaastates naise skeletiga. Ta tapeti ja maeti seejärel umbes meetri sügavusele.

Riietes maetud naine kandis musta mantlit. Tema läänelik rõivastus annab aimu 1990ndate alguse keskmise eestlasega võrreldes märksa paremast elujärjest.