MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut ja uuringufirma Norstat Eesti AS koostöös küsitletakse iga nädal inimeste erakondlikku eelistust.

Viimaste tulemuste põhjal toetab Reformierakonda 32,9%, konservatiivset rahvaerakonda (EKRE) 27,1% ja Keskerakonda 14,1% valimisõiguslikest kodanikest. Esikolmikule järgnevad parlamendiväline Eesti 200 (8,8%), Isamaa (7,9%) ning Sotsiaaldemokraatlik Erakond (6,2%).

Viimane nädal suuri muutusi erakondade toetusprotsentides kaasa ei toonud. Esikohal oleva Reformierakonna ning teisel kohal oleva EKRE vahe on viimasel kolmel nädalal püsinud 5–6 protsendipunkti vahel. Kolmandal kohal oleva Keskerakonna toetus, mis kaks nädalat tagasi langes rekordiliselt madalale tasemel, on hetkel stabiliseerunud. Sotside toetus on alates septembri keskpaigast püsinud pigem langustrendis.

Koalitsioonierakondi toetab kokku 47% ja opositsioonierakondi 41,2% vastajatest.

Kui riigikogu valimised peaksid toimuma täna, siis saaks Reformierakond sellises riigikogus 37 kohta, EKRE 30 kohta, Keskerakond 14 kohta, Eesti 200 8 kohta, Isamaa 7 kohta ning Sotsiaaldemokraadid 5 kohta.

Viimased koondtulemused kajastavad uuringuperioodi 11. oktoobrist 5. novembrini, mil kokku küsitleti 4001 valimisealist Eesti kodanikku.

Tulemuste presenteerimisel on Ühiskonnauuringute Instituut ja Norstat keskendunud viimase nelja nädala koondtulemusele. Sel kujul erakondade toetusprotsentide arvutamine tasandab üksikutes küsitlustes esinevad kõikumised, mis tulevad nii suuremast statistilisest veast kui lühiajalise mõjuga sündmustest.

Valimi võimalikult esindusliku jagunemise eesmärgil teostati küsitlused kombineeritud meetodil – telefoniküsitluses ning veebiküsitluses. Valimi andmed on tulemuste esinduslikkuse tagamiseks kaalutud vastavaks valimisõiguslike kodanike proportsionaalsele jaotusele peamiste sotsiaaldemograafiliste tunnuste alusel.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid