Reinsalu nentis, et Venemaa genotsiidisõda Ukraina vastu on kestnud juba kaheksa kuud ning Läänel tuleb ühiselt jätkata kõiki jõupingutusi, et aidata Ukrainal oma riigi ja rahva vabaduse eest võidelda. „Peame tegema kõik, et Ukraina sõja võidaks. Praegu on võtmetähtsusega, et lääneriigid saadaksid viivitamatult muuhulgas Ukrainale kesk- ja kaugmaa õhukaitse relvasüsteeme ning rakette, et kaitsta Ukraina tsiviilinfrastruktuuri süstemaatilise purustamise eest,“ tõi Reinsalu välja.

Välisminister toonitas, et Venemaa üritab sõjategevuse eskaleerimise ja tuumaähvardustega lääneriikide toetust murda, mistõttu tuleb jätkata Venemaa igakülgset survestamist. „Euroopa Liidus on oluline liikuda edasi 9. sanktsioonipaketiga, laiendada piiravaid meetmeid ka Venemaa agressioonis osaleva Valgevene režiimi vastu ja kehtestada hinnalagi naftale, et haavata Venemaa sõjamasina rahastamist. Samuti seisab Eesti rahvusvahelise erikohtu loomise eest, et Venemaa agressioon Ukrainas saaks õigusliku hinnangu ja kõikide Ukrainas toime pandud kuritegude süüdlased võetaks vastutusele,“ sõnas välisminister.

Välisministrid arutasid ka Eesti ja Prantsusmaa kaitsekoostöö arendamist. „Hindame kõrgelt Prantsusmaa osalust NATO lahingugrupis Eestis ja õhuturbes Ämaris, mis aitab kaasa nii meie kui ka kogu piirkonna julgeoleku kindlustamisele. Samuti tunnustasin oma kolleegi selle eest, et Prantsusmaa toetas Ukrainale ELi kandidaatriigi staatuse andmist,“ märkis Reinsalu. Välisminister kinnitas ka Eesti jätkuvat toetust NATO 2008. aasta Bukaresti tippkohtumise otsusele, et Ukraina saab NATO liikmeks.

Välisministrid külastasid täna ühiselt ka Maarjamäe memoriaali ja Tapat, kus kohtusid Prantsusmaa kontingendiga.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid