Kriminaalmenetlus lõpetati, sest kogutud tõendite põhjal oli tegemist traagilise õnnetusega.

Tänavu 24. juuni hommikul sai häirekeskus teate, et Tartus Ihastes on eramajas 13-aastane poiss, kes ei hinga. Häirekeskuse juhendamisel alustasid poisi sõbrad tema elustamist ja seda jätkas ka sündmuskohale saabunud kiirabi, kuid paraku oli poiss juba surnud. Politsei selgitas välja, et eelmisel õhtul, mil täiskasvanud ära olid, oli poiss sõpradega oma kodus ning ühiselt tarbiti ka alkoholi. Kesköö paiku saatis poiss oma sõbranna koju ja tagasiteel tõukerattaga sõites kukkus. Poiss ei kandnud kiivrit ja lõi kukkudes ära oma pea.

Lõuna ringkonnaprokuratuuri prokuröri Ingmar Laasi sõnul kuulati kriminaalmenetluses üle poisiga eelmisel õhtul koos olnud sõbrad ja tema vanemad.

„Kahjuks ei pidanud poiss elektritõukerattaga kukkumist piisavalt tõsiseks, sest väliselt ei paistnud vigastused liiga suured. Noormehe sõbrad küll pakkusid kiirabi kutsumist, kuid kukkunud noormees ei soovinud pahandusi ja ei pidanud kiirabi vajalikuks. Paraku ei nähtud ohumärki ka selles, et poisi enesetunne oli halb ja ta hakkas oksendama. Need on olulised tunnused, mis võivad viidata tõsisele peatraumale. Arvatavasti pidasid noored halva enesetunde ja oksendamise põhjuseks aga alkoholi, mille tarbimisele mitmed tõendid viitasid. Kriminaalmenetluses tehtud ekspertiis tuvastas, et surma põhjustas just tugev peatrauma,“ ütles Laas.

„Kuigi poisi kodus oli olemas kiiver elektritõukerattaga sõitmiseks, siis noormees seda õnnetuse hetkel ei kandnud. Kiivri kandmine on äärmiselt oluline, sest nii tagame enda turvalisuse ja anname eeskuju teistele. Lastele tuleb kiivri olulisust eriti rõhutada ja veenduda, et nad kiivrit ka päriselt kannaksid. Loodetavasti kinnitab ühiskonnas kanda arusaam, et täpselt nii nagu käivad koos autod ja turvavööd, käivad koos ka kergliikurid ja kiivrid,“ lisas prokurör.

Kõiki asjaolusid ja tõendeid kogumis hinnates ei ole alust teha kellelegi etteheidet kuriteo toimepanemises. Kriminaalmenetluse lõpetamine ei ole veel jõustunud.

Toidukuller müüs lapsele alkoholi

Lastele alkoholi kättesaadavaks teinud ning koju toimetanud Bolt Foodi kulleri osas alustas politsei väärteomenetluse. Menetluses selgus, et kuller toimetas tellitud joogid ette antud aadressil ukse taha ning kaupa lapsele üle andes ei küsinud ta lapselt isikut tõendavat dokumenti, mida aga pidanuks ning millega saanuks tuvastada, et tegu on alaealisega, kellele alkoholi üle anda ei tohi. Mehele määrati väärteomenetluses karistuseks rahatrahv.

On taunimisväärne ning muret tekitav, kui kergekäeliselt täiskasvanud lapseealistele alkohoolsed joogid kättesaadavaks teevad. Politsei on kullerteenuste pakkujatega suhelnud ja oleme juhtinud nende tähelepanu asjaolule, et kui rakenduse kasutamine on tehtud sedavõrd mugavaks ja sinna konto loomine kõikidele, sealhulgas alaealistele sedavõrd lihtsaks, peavad kaupu kohale toimetavad kullerid olema sedavõrd ettenägelikumad ja tähelepanelikumad ning ilmtingimata alkohoolseid jooke üle andes kliendi eakohasust kontrollima. Sõltuvusainetesse suhtumine saab alguse eeskujust ja kodust ning seda enam on oluline, et täiskasvanud oleks oma hoiakutega ja suhtumisega noortele igakülgselt eeskujuks.

Bolt Food lõpetas koostöö kulleriga

Bolti pressiesindaja Karin Kase kinnitas, et ettevõttel on nulltolerants alaealistele alkoholi toimetamise suhtes. Kui selline juhtum aset leiab, lõpetab Bolt kohe kulleriga koostöö, sõnas ta. „Samuti oleme lõpetanud koostöö kõnealuse juhtumiga seotud kulleriga,“ lisas ta.

„Tehnoloogiliselt on meil rakenduses ette nähtud kontrollmehhanism - kui klient soovib alkoholi tellida, peab ta rakenduses tellimisprotsessi käigus kinnitama oma vanust ja seda, et ta on kaupade vastuvõtmisel võimeline oma vanust ka tõendama. Kliendi juurde jõudes on kuller omakorda kohustatud kontrollima kliendi isikut tõendavat dokumenti, selle kinnitamiseks on tal rakenduses ka vastav meeldetuletus. Kui klient ei ole võimeline oma vanust tõendama, ei tohi kuller talle alkoholi üle anda,“ selgitas Kase Bolti alkoholipoliitikat.

Kullerid läbivad enne Bolti platvormiga liitumist koolituse, kus on põhjalikult käsitletud alkoholi sisaldavate tellimustega seonduv, märkis Kase. „Sealhulgas rõhutame isikut tõendava dokumendi kontrollimise tähtsust ja seda, et selle reegli rikkumisel kaotab inimene õiguse Bolti platvormil edasi tegutseda. Raske öelda, miks kõnealune kuller otsustas sedapuhku seda reeglit ignoreerida,“ ütles ta.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid