pühad

Psühholoog annab nõu: kuidas vältida jõulustressi?
09.detsember 2016 10:47
Termin „ jõulustress ” pole tegelikult päris täpne, sest inimese psüühikas pole sellist silti, et nüüd on jõulustress, jaanipäevastress või 30. aastate stress. Stressi all mõistetakse närvipinget ja selle üheks ilminguks võib olla tunne, et aega kipub napiks jääma ja plaanitud asju ei jõua teha,” selgitab psühholoog Anneli Salk.
Gerd Kanter: alati tuleb eneselt küsida, mida saab paremini teha  (3)
09.detsember 2016 00:08
Aasta mõjukaimaks sportlaseks valitud Gerd Kanter (37) on veendunud, et kui vaim ja keha saavad nooruses normaalselt areneda, on hiljem lihtsam olulisi valikuid teha.
Rahulikud jõulud, päriselt: mida teha, et pühad mööduksid tülideta?  (12)
08.detsember 2016 22:30
KODUTOHTER: Jõulud võivad olla rahulik enesesse vaatamise ja mõtiskluste aeg, ent kindlasti jagub sinna ka mürtsu ja tralli. Mõnikord võib olla raske leida nende kahe äärmuse vahel tasakaalu. Üheks kõige suuremaks jõulurahu säilitamise proovikiviks võib saada aga hoopis sugulaste ja pere seltsis veedetud jõuluaeg .
Kas Reformierakonna uueks juhiks saab "tagatoa" mees Kristen Michal või autsaider Hanno Pevkur?  (9)
07.detsember 2016 00:13
Nüüd on selge, et Reformierakonna järgmiseks juhiks saab kas Kristen Michal või Hanno Pevkur. Mõlemad tahavad parteid juhtida ja mõlemad teevad selle nimel kampaaniat.
5 möödapanekut, mida vanemad tihti jõulude ajal teevad ja soovitused, kuidas neid vältida  (2)
05.detsember 2016 12:30
Kui sul on perekond, töö, kohustused ja üritused, siis võib juhtuda, et jõulud on aasta kõige stressirohkem aeg üldse. Ja sa teed vigu.
moodnekodu.ee fotovõistlus „Pühad minu kodus“ — auhinnaks 500-eurone kinkekaart
05.detsember 2016 10:23
Pimeda aja saabudes sätime oma kodud hubasemaks ja kõrghetk on ilmselt jõuluaeg, mil kodu on pühadeks kauniks sätitud. Algab fotovõistlus “Pühad minu kodus“ — jaga meiega pilte oma jõulumeeleolus kodust — olgu selleks kaunis interjöör või hoopis pilt ehitud ja valgustatud koduaiast. Ootame pilte, mis inspireerivad! Auhinnaks on 500-eurone kinkekaart K-rautalt .
Ahto Kaasik on Hiie sõber, hiiesõbralik on ka MTÜ Animäe Kaitseks
03.detsember 2016 17:14
SA Hiite Maja tunnustas laupäeval hiiesõbralike tegude tegijaid, aasta hiie sõbra tiitli pälvis Ahto Kaasik, hiiesõbralikuks hinnati ka Tõdva naabruses asuva Animäe-nimelise pühapaiga kaitsjad.
Maakodu jõulunumbris: pühad käsitöötalus, vana aida ümbersünd ja aiandustalu tulised tšillid
02.detsember 2016 13:00
Maakodu käis külas Tartumaal Kurista külas asuvas Jaago käsitöötalus. Inga ja Tairo Talvise peres kasvab kolm last ja mõistagi on jõulud nende peres aasta oodatuim aeg. Muinasjutte ei pea vaid raamatutest lugema, neid saab ka ise teha. Inga ja Tairo valdavad seda kunsti hästi. Jõulude ajal sünnivad Jaago talus suured ja väikesed imed, millest saavad osa nii lapsed kui ka täiskasvanud.
Sisusta pühade-eelne aeg lõbusalt: kuus asja, mida peaksid enne jõule tegema  (1)
02.detsember 2016 10:30
Jõulud on peagi ukse ees, olenemata sellest, et korralikku lumevaipa veel ei ole. Vaid mõni nädal on selle maagilise ajani jäänud. Alanud detsembrikuu puhul anname paar ideed, mis aitavad paremini pühademeeleollu sukelduda.
Kodukirja jõulueris: Jõulupunane kodu Stalini-aegses majas
01.detsember 2016 19:32
Tallinnas Kristiine linnaosas Stalini aegses majas asuvat kõrgete lagedega kodu sisustades on Katri julgelt kasutanud punast tooni ja valgeid mumme. Aasta kodu konkursil võitis see stiilse kodu preemia.
Aasta hiiesõbralikud teod on selgunud
01.detsember 2016 12:45
Hiite Maja sihtasutus tunnustab kokku kümmet eraisikut, kodanikuühendust, loomingulist kollektiivi ja asutust, kes on paistnud silma hiiesõbralike tegudega.
Põlised pühapaigad 3.
01.detsember 2016 00:00
Kui vanad on Eesti pühapaigad? Sellele küsimusele on lihtne vastata – väga vanad. Jääaja lõpul vormusid moreenist ja liivast meie hiiemäed. Sealtpeale on arenenud meie pühapaikade eluskooslused, mis on pühapaikade lahutamatu osa.
Urmas Viilma: maailma jõujooned muutuvad ja kirik reageerib sellele  (34)
01.detsember 2016 00:00
EELK peapiiskopi Urmas Viilma sõnul tajub kirik maailma muutumist ja polariseerumist ning peab olema valmis, et uues olukorras olla kohal just seal, kus teda vajatakse.
Kodukiri külastas ahjusooja noortekodu Tartu Supilinnas
30.november 2016 19:31
Erkki ja Marili 44 m 2 kodu asub miljööväärtuslikus Supilinna tänavas, kus on rohkesti filmivõtteid tehtud. Ka nende korteri sisustustiil tabab maja ajalugu ja seal on mõnusalt ära kasutatud võimalus ruum ukse asemel hoopis kardinaga elutoaks ning magamistoaks jagada.
Ebatavaline olend koopasügavusest: Katkend raamatust "Teadus maagia taga"  (1)
30.november 2016 16:35
Kas lindude rände põhjal on võimalik ennustada tulevikku? Kuidas valmistada tõhusat armujooki? Kas Kuu faasid mõjutavad inimeste elu? Kas pühad allikad suudavad tõbiseid ravida? Kas taimedel on võime üksteist ohtude eest hoiatada? Mil moel luua mutantinimesi, kelle keha taastuks nagu Wolverine'il?
Inglipuu patroon Gerli Padar pihib pühade eel: tean, mis tunne on puudust kannatada!
30.november 2016 09:23
Värske Naisteleht+Naised kaanestaar, laulja ja näitleja Gerli Padarist kiirgab sära ning soojust. Kuna ta teab enda lapsepõlve kogemusest liigagi hästi, mida tähendavad vaesed pühad, tahab ta anda enda panuse, et vähemalt mõni Eestimaa puudustkannatav laps saaks oma unistuste jõulud.
Söö vahelduseks kinoat, see on teraviljade ema  (1)
29.november 2016 15:00
Peruu ja Boliivia Andidest pärinevat tšiili hanemaltsa ( Chenopodium quinoa ) tuntakse rohkem nimetusega kinoa.
Kurb lugeja: tean juba ette, et ma ei saa jõulude ajal mitte ühtegi kingitust, sest abikaasa teatas, et tema minu peale raha ei kuluta  (152)
29.november 2016 12:00
Mul tulevad üsna kurvad ja täiesti kingivabad jõulud ja ma ei ole selle üle üldse rõõmus. Perekonnas lepiti kokku, et omavahel kinke ei tehta, tööl samuti kingitusi ei jagata (ka lastele mitte), huviringi jõulupidu jääb üldse ära ja sõbrannadega kehtib meil ammu juba reegel, et kingime ainult lastele. Nii et siis ma ei saagi ühtegi kinki ei teha ega kuuse alt leida. Ka mu kallis abikaasa on sellest „kohustusest“ sel aastal loobunud.
Pidude perioodil kõhuhädade vältimiseks kasutage maitseaineid
28.november 2016 15:00
Advendiaeg on käes ja järjest sagedamini satume külla, lookas toidulaudade taha. Liigsöömisest tuleneda võivate kõhuhädade vastu aitavad õnneks needsamad maitseained, mida sel ajal ongi kombeks toitudele lisada.
Maakodu jõulunumbris: pühad käsitöötalus, vana aida ümbersünd, aiandustalu tulised tšillid ja kuusekasvataja okkaline tööpõld
26.november 2016 09:00
Maakodu käis külas Tartumaal Kurista külas asuvas Jaago käsitöötalus.
Jõulud Jaago talus
25.november 2016 00:00
Jõulud on Inga ja Tairo Talvise kodus eriline aeg. Siis sünnivad Jaago talus suured ja väikesed imed, millest saavad osa nii lapsed kui ka täiskasvanud.
Maailmaklassika pühadelauale
25.november 2016 00:00
Kindlasti ei möödu ühed õiged Eesti jõulupühad hapukapsaste ja verivorstideta, kuid pikad pühad on ideaalne aeg katsetada ka pisut peenemat kokakunsti.
Minu kalender, sinu kalender nende oma – kalendrikuumus!
24.november 2016 00:00
Kalender käib meiega kaasas nii telefonis kui arvutis. Ometi trükitakse Eestis eestikeelseid mitmesuguseid kalendreid sadu kui mitte tuhandeid.
Põlised pühapaigad 2
24.november 2016 00:00
Nagu püha aeg, nii ka püha paik võimendab oluliselt mõtete, sõnade ja tegude väge. Eri laadi pühapaikadel on erinev vägi ja otstarve. Teatud pühapaiku, nagu hiisi, hoitakse rahus ja puutumatuses ning sinna minnakse vaid olulisel põhjusel. Mõni pühapaik asub tee ääres ja sinna jäetakse ande möödaminnes.
Meestele: 11 lauset, mida me jõuludeks valmistudes ja pühade ajal teie suust kuulda ei taha!  (7)
21.november 2016 14:00
Pühade-eelne aeg on niigi närviline ja nüüd, kui ees on ootamas pikad pühad , mis vajavad mõningast ettevalmistust ja planeerimist, ei ole meil vaja lisastressi. Mehed, katsuge end vaos hoida ja neist lausetest hoiduda. Neid võib kasutada ainult juhul, kui soovite küünlajalaga vastu pead saada või naist, kellel kaks nädalat "pilt on, häält ei ole".
Ivo Linna: elu on väga lühike, seda ei saa tühja-tähja peale raisata  (48)
19.november 2016 00:05
Üleilmastumine on paratamatu ja selles ei ole midagi halba, kuid patrioot tuleb olla, sest muidu jääb hing juurteta, ütleb tuleval laulupeol tarkust jagava vanaisa rollis üles astuv Ivo Linna.
Põlised pühapaigad 1.
17.november 2016 00:00
Avaldame valitud katkeid raamatust, mis kõneleb hiitest ja teistest looduslikest püha­paikadest – millised need on, kus neid leida võib, kuidas need on tekkinud, millised pärimused on nendega seotud, kuidas kajastuvad nüüdis­aegses kultuuris ja miks meil neid paiku vaja on.
FOTOD: Rahvusvahelise hiite fotovõistluse võitis muinasjutuline kuva Vormsi Suurallikast  (4)
15.november 2016 15:39
Tänavu üheksandat korda toimunud rahvusvahelise hiite kuva- ehk fotovõistluse 1300 euro suuruse peaauhinna võitis harrastusfotograaf Epp Libe tehtud pilt Vormsi Suurallikast.
Vastused küsimusele: Mida mehed isadepäevakingiks saavad?  (2)
11.november 2016 08:00
Paljud pühad, mida me tähistame, ei oma tegelikult eestlastele tähtsust ja neid peetakse vaid sellepärast, et kõik teised maailmas seda teevad. Üheks heaks näiteks on Halloween. Meil juba on olemas oma volbriöö, mardi-ja kadripäev. Halloween ei tee muud, kui sunnib tuhanded töölt tulnud eestlased istuma pimedas toas, et ukse taga „komm või pomm” karjuvad lapsed arvaks, et kedagi kodus pole, sest kodus pole ühtegi maiust.