pühad

Lätimaal saab jälle nalja!  (20)
18.mai 2016 21:29
Mingil põhjusel esitab ETV+ Kremli narratiivi.
1934. aasta murdvargus juudi kirikus ja pühade asjade asine maailm  (3)
16.mai 2016 14:01
1934. aasta 16. novembril ilmunud Postimehest võib lugeda: „Tartu juudi kiriku rüüstaja tabati. Warastatud kraami warjajaks Tartu kellasepp. Reedel wõeti Tartus wahi alla August Allas, kes kindla elukohata, elas wiimasel ajal Tartus, Raekoja t. 75. Temale pannakse süüks sissetungimine Tartu juudi koguduse kirikusse, mis aset leidis 19. oktoobril ja kust ära wiidi mitmesuguseid kirikunõusid kogusummas 770 kr. wäärtuses. Wahialla wõetu eitab murdwargust juudi kirikusse, kuid kriminaalpolitseil on kindlaid andmeid, et kuritegu on tema poolt korda saadetud. […] Peale murdwargust ulatusid politseile kuuldused, et keegi isik müütab Tartus hõbenõusid, milledele ei ole aga leitud ostjaid. Hiljem tehti kindlaks, et hõbepeekreid on käinud pakkumas Tartu kellasepp R. Ottasson. Wiimane eitas esialgsel ülekuulamisel seda asjaolu, hiljem muutis oma seletust ning lõpuks tunnistas üles, et ta saanud Aug. Allase käest mitmesuguseid hõbenõusid edasimüümiseks. Kui ta neile ostjaid pole leidnud, on ta asjad Atlasele tagasi annud. […] Warastatud asjad on seni kätte saamata. Peale ajaloolise wäärtusega esemete wiidi teatawasti sissetungimisel ära kiriku teenistuste hõbe riistad ja hõbe mälestustahwlid.“
Pagulaspoliitika ja võlasolidaarsus on Euroopa uus religioon  (20)
10.mai 2016 00:10
Otstarbekuse ja jätkusuutlikkuse küsimusi pagulaspoliitika ei salli – probleemide lahendamiseks piisab kõrgest moraalist.
Meigo Märk - 8050 kilomeetrit jalutades  (1)
03.mai 2016 14:21
Üks aasta seikluse 2015 kandidaate oli Meigo Märk , kelle „jalutuskäik“ ümber maakera sai alguse 2014. aasta mais ning lõppu veel ei paista.
TEEME ISE: Kratsimispuu kassi meeleheaks  (7)
23.aprill 2016 09:00
Küünte kratsimine on kasside loomuses, sest sel viisil saab ta küüsi teritada ja treenida. Tehke siis spetsiaalse kraapimispuuga kassile meelehead, säästes sellega ka oma mööblit.
Kümme asja, millega Shakespeare maailma muutis  (9)
22.aprill 2016 23:56
Sel nädalal möödub 400 aastat inglise rahvuspoeedi surmast. Ometi kuuluvad tema tegelased, sõnad ja mõtted – mõned neist toored, tulest läbi käinud, mõned hõrgud ja viimistletud – igal ajal kõigile inimestele.
Reisimiseks kõige soodsamad ja paremad kohad igaks kuuks aastas
13.aprill 2016 18:09
Kus on soe ja odav jaanuaris, mille külastamiseks on märts parim aeg ja millistes maailma riikides käia suvekuudel puhkamas eelarvet lõhki ajamata? Millal käia New Yorgis , millal aga hoopis Hiina müüri vaatama sõita?
Kas šimpansid kummardavad jumalat? Teadlane filmis loomi "rituaalselt" käitumas  (16)
05.aprill 2016 14:55
Ahvid pildusid teatud kindlaid puid korduvalt kividega, mõnede puude jalameile ehitati aga miskit algelise pühamu sarnast.
Lugejad kurdavad, et Telia teenused on täielikult kokku varisenud  (168)
26.märts 2016 16:40
Mitmed Delfi lugejad on saatnud täna kaebusi selle kohta, et Telia teenused ei tööta ja firmast infot ei saa.
Lugeja: uskmatuna ülestõusmispühade tähistamine on silmakirjalikkus, mida ei tasu oma lastele õpetada  (212)
25.märts 2016 23:00
Eile avaldasime Naistekas noore abielunaise kirja, kes oli kuri, et ta mees tema ja ta laste pühad ära rikub . Kommentaarides avaldati ka sellist arvamust, et mehel on õigus ja tõepoolest ei peaks selliseid pühi pidama.
Tuuli Stewart: Vaatamata näilisele rahule ja taastatud korrale on Brüsselis tunda pinget. Igal tänavanurgal  (86)
25.märts 2016 22:26
Euroopat vapustanud tragöödiast on möödunud kolm päeva. Hukkunute arv on seni piirdunud 35-ga, haavatuid on aga üle 350. Mis saab edasi?
Vaata, mida eestlased lihavõtete ajal peale kanamunade kõige enam ostukorvi poetavad  (14)
25.märts 2016 10:11
Need, kes pakkusid esimese asjana kanamunad ning kohupiim, panid täiesti täkkesse, kuid ostueelistuste sekka on tõusnud ka grilltooted, lilled ja populaarne lihavõttesai kulitš.
Suur reede oli vanasti üks mõjukamaid nõidumisaegu - sobiv päev pisimaagiaks ja eelseisva aastapoole mõjutamiseks
25.märts 2016 10:02
Kristliku kultuuriruumi oluline püha Suur Reede on otsapidi olemas ja esindatud ka meie rahvakalendris - seda päeva kasutati kõikvõimalikuks pisimaagiaks ja eelseisva aastapoole mõjutamiseks. Uuri lähemalt, millised olid vanarahva käsud-keelud, uskumused, kombed ja taiad.
Päev, mil abielunaised pidutsevad ja käivad kõrtsis
25.märts 2016 08:42
Täna on marjapunapäev, mis tähistab rahvakalendris naiste püha ning kevade algust. See on rahvakalendri järgi üks tähtsamaid kevadtalviseid pühi, mille juures on olulisemad järgmised jooned ja nimetused: kevade alguspäev, naistepüha, ebaõnne metsiku viimise jm kommetega tõrjumine, kapsapüha, maagilise edu meelitamise püha.
Naine on kuri: mu mees ei taha ühtegi pühadetraditsiooni järgida  (53)
24.märts 2016 23:30
Naistekale kirjutas noor abielunaine, kellel on kodus kaks väikest last ja tujutu pühadevihkajast mees, kes rikub alati nende pühad ära.
Eesti rahvakalender: suurel reedel tuleb vara ärgata, muidu tulevad saarlased kasevitsaga nuhtlema  (4)
24.märts 2016 22:01
Suure nädala kesksemad pühad on suur neljapäev ja reede. Kogu nädalat palmipuudepühast lihavõtteni nimetatakse suureks ehk vaikseks nädalaks. Mõlema päeva kombestik on suuremalt jaolt sarnane. Kehtib juba nädala nimetuses peegelduv vaikusenõue ja keeld müra teha või kärarikkaid töid ette võtta, sest muidu on oodata piksekahju, vahendab BERTA.
10 kõige kuulsamat armastusromaani läbi aegade — mitut neist sina lugenud oled?  (33)
24.märts 2016 12:05
Tulemas on pikad pühad. Kindlasti jääb aega ka maailma parima tegevuse jaoks ehk diivanil koos raamatuga aja veetmiseks.
Mida ei tohiks kindlasti pärast lahkuminekut teha — lahutatud vanemate ja nende laste soovitused
24.märts 2016 10:50
Kui endistel abikaasadel on lapsed, jäävad nad läbi laste ka kogu eluks seotuks. Päris karm, kui lahutuse eesmärgiks on oma kaasat enam mitte kunagi näha, või kuidas? Laste pärast pole vaja vägisi koos elada, kuid vähemalt laste pärast on vaja ka pärast lahutust inimesteks jääda. Lugege siit, milliseid lahutusjärgseid suhtlemisvigu peaks oma lapse huvides vältima.
Indrek Tarand olukorrast Brüsselis: Korea televisiooni kaamerasse ma seda ei öelnud, aga...  (91)
23.märts 2016 18:46
Kivi langes südamelt või pingelangus saabus eile õhtul kell seitse, kui helises telefon. Helistajaks oli bussijuht William Siewertsen, kes teatas minu külaliste kohalejõudmisest Amsterdami Schipholi lennuväljale.
Eestlane Brüsselis: abikaasal oli õnne veidi enne plahvatust metroorongilt maha astuda  (16)
22.märts 2016 15:47
Brüsselis elav eestlane rääkis Delfile, et tema abikaasa astus hommikul Maalbeeki metroopeatuses rongi pealt maha veidi enne plahvatust ja on nüüd samas lähedal asuvas kontorihoones kinni.
Skandaal Soomes: Põlissoomlaste poliitik pilkas lihavõttesanti jooksnud moslemilapsi  (14)
21.märts 2016 10:42
Põlissoomlaste Pirkanmaa piirkonna esimene aseesimees ja Pirkanmaa maakonnavalituse liige Terhi Kiemunki pilkas Facebookis Soome laste hulgas palmipüüdepühal kombeks olevast lihavõttenõidadeks jooksmise traditsioonist osa võtnud moslemitüdrukuid ja küsis, kas ka Allahil on mingi tähtpäev. Lisaks väljendas ta kahetsust, et tal polnud tüdrukutele kondoome pakkuda.
KLAPID PÄHE! 5 erilist pala: Theodor Bastard'i loomingu ümber hõljub müstilisus  (1)
18.märts 2016 17:15
Tallinn Music Week hiilib juba vaikselt ligi ning nüüd on viimne aeg teha tutvust tänavuste artistidega. Seekord heidame pilgu Venemaa ühe unikaalseima maailmamuusika kollektiivile nimega Theodor Bastard, kelle loomingus kohtub folk elektroonikaga. Theodor Bastard'i imekaunis solist Yana Veva ja kitarrist Fedor Svolotch valisid Publiku jaoks välja bändi viis kõige erilisema tähendusega pala!
Lihavõttenädal ja paastumaarjapäev
17.märts 2016 00:00
Saabumas on kevade kõige tähtsamad pühad – lihavõtted. Nüüd on aeg tuua tuppa kõik, mis seostub kevademärkidega – urvad, ajatatud oksad, potililled. Munad ootavad värvimist ja lihavõttelaud kavandamist.
5 parimat kohta koolivaheaaja ja kevadpühade veetmiseks  (4)
16.märts 2016 14:49
Kevadine koolivaheaeg langeb kokku ülestõusmispühadega, mis on paljudes kultuurides üks värvikamaid ja festivaliderohkemaid pühasid. Maailma eri paigus on nende tähistamiseks erinevad traditsioonid ja tavad. Pole oluline, millist usku pooldad – meeldejääv puhkus on igal juhul garanteeritud!
Kevadpühad tulevad koos pühademuru ja murumunadega
07.märts 2016 22:02
Kevadpühad ehk munapühad ehk kiigepühad ehk lihavõtted ehk ülestõusmispühad on kevadise pööripäeva, iidsete kommete ja kirikukalendriga seotud liikuvad pühad ning saavad sel aastal alguse märtsi lõpus alates pööripäevast 20. märtsil ja suurest reedest riigipühana 25. märtsil. Levinud kaunistus pühadelaual on kandik muruga. Pühademuru on paras niiskele mullale külvata umbes poolteist nädalat enne pühi. Siis jõuab see piisavalt pikaks kasvada.
Naeris: Muda Mihkel pajatab
03.märts 2016 05:00
Suured pühad on nüüd seljataga ja naistel töid-tegemisi küllaga. Eks see ole iga-aastane teema, et arutatakse nende naiste kleidimoodi, kes presidendiballile pääsesid. Naisvägede juhatajaks on teadagi Leida.
JÄRJEJUTT: Vesterid - metsamehed Haaslaval
26.veebruar 2016 15:25
Järjejutu II osa.
Riigipühal töötamise eest saab vaba aega või kahekordset palka  (16)
23.veebruar 2016 00:10
Rahas kaotavad ainult tükitöölised, sest iga lisapuhkepäev tähendab selle võrra väiksemat tasu.
Hiina jaemüük tegi aastavahetuse nädalal tugeva tõusu
14.veebruar 2016 19:05
Hiinas kestsid nädal aega aastavahetuse pidustused, mis olid ühtlasi vabad päevad. Hiina majandusministeerium teatas, et tänavu kasvas aastavahetuse nädala jaemüük aastaga 11,2%, vahendab Reuters.