pühad

Pühamast pühamat Ervin Õunapuud kannab maailmavalu
28.juuli 2016 00:00
Prosaist, stsenarist ja režissöör, näite­kirjanik ja kunstnik, ütleb 30. juulil 60aastaseks saava Ervin Õunapuu kohta Vikipeedia. Netiotsinguist ilmub veel sõnapaar “võitlev ateist”. Nagu ka meenutus, et peapiiskop soovis tema vastu kord kriminaalmenetluse algatamist.
Konservatiivid ja preservatiivid  (154)
22.juuli 2016 17:46
Maari Põim kirjutab, kuidas konservatiivid sooneutraalsuse kaaperdasid, samuti TAI kondoomikampaaniast ja populismist.
Ameerika läbi eestlase pilgu: erinevalt Eestist töötab seal firmajuht täpselt samuti nagu töölised  (55)
14.juuli 2016 15:47
Ühendriikide keskkooli majandusaluste eksami sissejuhatuses seisab: Ameerika Ühendriigid ehitasid üles eduka ja silmapaistva majanduse tänu kodanike püüdlikule ja efektiivsele tööle. Kas ikka on nii, küsib turistina Ameerikat avastamas käinud Rehepapp.
Reisimiseks kõige soodsamad ja paremad kohad igaks kuuks aastas
14.juuli 2016 00:00
Kus on odav augustis, mille külastamiseks on oktoober parim aeg ja millistes maailma riikides käia talvekuudel päikese käes puhkamas eelarvet lõhki ajamata? Millal käia New Yorgis , millal aga hoopis Hiina müüri vaatama sõita?
Rege rauta ja vankrit paranda suvel  (10)
02.juuli 2016 00:10
Suvel on tore tööl käia. Palgatööl.
Pangad: Eesti ettevõtjad Brexiti riskide maandamisele ei mõtle  (4)
27.juuni 2016 16:25
Nii SEB , Swedbank kui ka Danske Bank tõdesid, et ettevõtjate huvi Brexitiga kaasnevate võimalike muutuste ning riskide maandamise võimaluste vastu on olnud väike.
NÄDALA INSTAGRAM: Millise staari jaanipäev möödus eriti romantiliselt ning kes jättis pühad sootuks tähistamata?  (33)
25.juuni 2016 17:00
Jaanipäev on taaskord läbi, kuid enne peatüki sulgemist heidame kiire pilgu meie staaride jaanitegemistele. Teatavasti peab suur hulk muusikuid veetma pühad tööd rügades, kuid kellel õnnestus sel aastal ka oma jalg lõkke äärde tõsta ning kes jättis pühad sootuks tähistamata? Vaatame koos üle!
LOE, mitu tonni liha ostavad eestlased enne jaaniõhtut kokku!  (2)
23.juuni 2016 09:41
Jaanideks prognoositud soe ilm ja pikemad pühad soosivad tänavusi jaanioste. Inimeste tavapärasest suurem ostuhuvi algas juba teisipäeval ja kestab eeldatavasti kuni laupäevani välja.
Jaaniaeg ennustab ilma ja inimsaatusi
23.juuni 2016 09:30
Jaanipäev on iidne suve­püha, aasta tähtsaim püha. Jaanilaupäeval oli maal ja ka linnas veel hiljuti tavaks käia saunas ning tingimata külastada surnuaial omaste haudasid.
Veel jõuad: kata kodune jaanilaud erinevate grillroogadega
23.juuni 2016 09:00
Jaaniaeg on käes ning tänavu algavad pühad juba nädala keskelt, seega põhjust ja võimalusi pidulikum laud katta on rohkem kui küll.
Oudekki Loone ja Jüri Ratas Ekspressi artikliga ei nõustu: mitte keegi pole nii rumal, et püüda erakonna esimehe kohta osta  (29)
21.juuni 2016 14:13
Täna ilmus Eesti Ekspressis artikkel, milles kirjeldatakse Simsoni leeri plaani Edgar Savisaar erakonna liidrirollist tõugata. Jüri Ratas lükkab aga Ekspressi väited ümber ning Keskerakonna peasekretär Oudekki Loone peab artiklit ilukirjanduseks.
Kuidas kaunistada aed jaanilaupäevaks
19.juuni 2016 08:00
Suurem osa meist istub jaanilaupäeval õues, olgu ilm mis tahes. Kui just päris laussadu ei tule, siis võiks mõelda sellele, kuidas oma sõpradega kaunis miljöös jaani tähistada. Üllata oma sõpru või kaunistage peokoht üheskoos, olgu selleks aed , terrass, rõdu, telkimiskoht või hoopis rannaliiv. Kui pühad, siis ikka pidulikult!
Kuidas juurutada endas küpse mehelikkuse arhetüüpseid jõude?
19.juuni 2016 07:59
Kuningas, Sõjamees, Maag ja Armastaja on need neli arhetüüpi, mis moodustavad kokku küpse mehe hingeelu põhistruktuuri. Pahatihti pole tänapäeva ühiskonnas need arhetüübid aga erinevatel põhjustel välja arendatud.
Inglid aitavad sul mõista ja lahti seletada oma unenäosõnumeid
18.juuni 2016 08:18
Doreen Virtue ja Melissa Virtue räägivad, kust unenäod tulevad, kuidas neid tõlgendada, millist rolli mängivad inglid ja kelle poole pöörduda juhatuse saamiseks. Sulle antakse vahendid, millega rännata unenägudes, kaasa arvatud need, mille abil saad ise unenägusid luua ja neid ärkvel olles paremini mäletada.
Lätimaal saab jälle nalja!  (20)
18.mai 2016 21:29
Mingil põhjusel esitab ETV+ Kremli narratiivi.
1934. aasta murdvargus juudi kirikus ja pühade asjade asine maailm  (3)
16.mai 2016 14:01
1934. aasta 16. novembril ilmunud Postimehest võib lugeda: „Tartu juudi kiriku rüüstaja tabati. Warastatud kraami warjajaks Tartu kellasepp. Reedel wõeti Tartus wahi alla August Allas, kes kindla elukohata, elas wiimasel ajal Tartus, Raekoja t. 75. Temale pannakse süüks sissetungimine Tartu juudi koguduse kirikusse, mis aset leidis 19. oktoobril ja kust ära wiidi mitmesuguseid kirikunõusid kogusummas 770 kr. wäärtuses. Wahialla wõetu eitab murdwargust juudi kirikusse, kuid kriminaalpolitseil on kindlaid andmeid, et kuritegu on tema poolt korda saadetud. […] Peale murdwargust ulatusid politseile kuuldused, et keegi isik müütab Tartus hõbenõusid, milledele ei ole aga leitud ostjaid. Hiljem tehti kindlaks, et hõbepeekreid on käinud pakkumas Tartu kellasepp R. Ottasson. Wiimane eitas esialgsel ülekuulamisel seda asjaolu, hiljem muutis oma seletust ning lõpuks tunnistas üles, et ta saanud Aug. Allase käest mitmesuguseid hõbenõusid edasimüümiseks. Kui ta neile ostjaid pole leidnud, on ta asjad Atlasele tagasi annud. […] Warastatud asjad on seni kätte saamata. Peale ajaloolise wäärtusega esemete wiidi teatawasti sissetungimisel ära kiriku teenistuste hõbe riistad ja hõbe mälestustahwlid.“
Pagulaspoliitika ja võlasolidaarsus on Euroopa uus religioon  (20)
10.mai 2016 00:10
Otstarbekuse ja jätkusuutlikkuse küsimusi pagulaspoliitika ei salli – probleemide lahendamiseks piisab kõrgest moraalist.
Meigo Märk - 8050 kilomeetrit jalutades  (1)
03.mai 2016 14:21
Üks aasta seikluse 2015 kandidaate oli Meigo Märk , kelle „jalutuskäik“ ümber maakera sai alguse 2014. aasta mais ning lõppu veel ei paista.
TEEME ISE: Kratsimispuu kassi meeleheaks  (7)
23.aprill 2016 09:00
Küünte kratsimine on kasside loomuses, sest sel viisil saab ta küüsi teritada ja treenida. Tehke siis spetsiaalse kraapimispuuga kassile meelehead, säästes sellega ka oma mööblit.
Kümme asja, millega Shakespeare maailma muutis  (9)
22.aprill 2016 23:56
Sel nädalal möödub 400 aastat inglise rahvuspoeedi surmast. Ometi kuuluvad tema tegelased, sõnad ja mõtted – mõned neist toored, tulest läbi käinud, mõned hõrgud ja viimistletud – igal ajal kõigile inimestele.
Reisimiseks kõige soodsamad ja paremad kohad igaks kuuks aastas
13.aprill 2016 18:09
Kus on soe ja odav jaanuaris, mille külastamiseks on märts parim aeg ja millistes maailma riikides käia suvekuudel puhkamas eelarvet lõhki ajamata? Millal käia New Yorgis , millal aga hoopis Hiina müüri vaatama sõita?
Kas šimpansid kummardavad jumalat? Teadlane filmis loomi "rituaalselt" käitumas  (16)
05.aprill 2016 14:55
Ahvid pildusid teatud kindlaid puid korduvalt kividega, mõnede puude jalameile ehitati aga miskit algelise pühamu sarnast.
Lugejad kurdavad, et Telia teenused on täielikult kokku varisenud  (168)
26.märts 2016 16:40
Mitmed Delfi lugejad on saatnud täna kaebusi selle kohta, et Telia teenused ei tööta ja firmast infot ei saa.
Lugeja: uskmatuna ülestõusmispühade tähistamine on silmakirjalikkus, mida ei tasu oma lastele õpetada  (212)
25.märts 2016 23:00
Eile avaldasime Naistekas noore abielunaise kirja, kes oli kuri, et ta mees tema ja ta laste pühad ära rikub . Kommentaarides avaldati ka sellist arvamust, et mehel on õigus ja tõepoolest ei peaks selliseid pühi pidama.
Tuuli Stewart: Vaatamata näilisele rahule ja taastatud korrale on Brüsselis tunda pinget. Igal tänavanurgal  (86)
25.märts 2016 22:26
Euroopat vapustanud tragöödiast on möödunud kolm päeva. Hukkunute arv on seni piirdunud 35-ga, haavatuid on aga üle 350. Mis saab edasi?
Vaata, mida eestlased lihavõtete ajal peale kanamunade kõige enam ostukorvi poetavad  (14)
25.märts 2016 10:11
Need, kes pakkusid esimese asjana kanamunad ning kohupiim, panid täiesti täkkesse, kuid ostueelistuste sekka on tõusnud ka grilltooted, lilled ja populaarne lihavõttesai kulitš.
Suur reede oli vanasti üks mõjukamaid nõidumisaegu - sobiv päev pisimaagiaks ja eelseisva aastapoole mõjutamiseks
25.märts 2016 10:02
Kristliku kultuuriruumi oluline püha Suur Reede on otsapidi olemas ja esindatud ka meie rahvakalendris - seda päeva kasutati kõikvõimalikuks pisimaagiaks ja eelseisva aastapoole mõjutamiseks. Uuri lähemalt, millised olid vanarahva käsud-keelud, uskumused, kombed ja taiad.
Päev, mil abielunaised pidutsevad ja käivad kõrtsis
25.märts 2016 08:42
Täna on marjapunapäev, mis tähistab rahvakalendris naiste püha ning kevade algust. See on rahvakalendri järgi üks tähtsamaid kevadtalviseid pühi, mille juures on olulisemad järgmised jooned ja nimetused: kevade alguspäev, naistepüha, ebaõnne metsiku viimise jm kommetega tõrjumine, kapsapüha, maagilise edu meelitamise püha.
Naine on kuri: mu mees ei taha ühtegi pühadetraditsiooni järgida  (53)
24.märts 2016 23:30
Naistekale kirjutas noor abielunaine, kellel on kodus kaks väikest last ja tujutu pühadevihkajast mees, kes rikub alati nende pühad ära.