Ajakirjaniku kinnitusel sai temaga Türgis Antakya linnas vestelnud komandöri väesalk paar aastat tagasi raha- ja relvaabi CIA-lt. Nüüd, kui suurt osa Süüriast kontrollivad ISISe või Jabhat al-Nusraga seotud džihaadisõdalased, varjavad tema võitlejad end Türgis ja tunnevad end USA poolt hüljatuna. Komandöri kinnitusel võtsid temaga aga hiljuti ühendust Vene eriteenistused, kes lubavad tal aidata tagasi „suurde mängu“ tulla.

Ettepaneku sisu olevat olnud järgmine – võtku komandör oma mehed kaasa ja hõivaku ala Põhja-Süürias. Venemaa õhujõud kaitsevad neid „iga riigi“ ja „iga rühmituse“ eest, samuti antakse rahalist ja relvaabi, nii palju kui vaja. Vastutasuks võitlevad mässulised ISIS-e ja al Nusra vastu. Kui džihadistid on purustatud, lepitakse Bashar al-Assadiga rahutingimustes kokku. „Mõtlen ettepaneku üle järgi,“ ütles süürlane, kes kardab, et pakkumise vastuvõtmine vihastab USA-d ja Türgit.
Sputniku pildiallkiri: "Vaba Süüria Armee võitlejad Daraas terroristidelt vabastatud linnas"

Väljaanne lisab, et samasugustest kontaktidest rääkis veel neli Süüria komandöri, kes on USA-lt minevikus abi saanud või saab seda praegugi. Kõigil kordadel olevat ettepanek tehtud läbi süürlasest vahemehe. Emigrandist opositsioonipoliitik Louay al-Hussein kinnitas, et on ise korduvalt Vene saatkonna pakkumisi aidanud mässulisteni toimetada. „Moskva tahab poliitilist lahendust, aga esmalt tahab ta sõja võita,“ ütles al-Hussein. „Mina tahan, et sõda lõppeks. Assadi režiim on nüüd lihtsalt üks sõjasalkadest, see ei ole enam poliitiline valitsus. Meid ei huvita enam, mida režiim ütleb, ainult see, mida Venemaa ütleb. Nemad on praegu Süüria liidrid.“

Ajakirjanik palus kommentaari ka Venemaa valitsuselt, kes jättis vastamata. Samuti keeldusid vastusest USA valitsusasutused. Anonüümne ametnik „valitsusest, mis samuti Süüria opositsiooni toetab“ (tõenäoliselt Türgi) märkis ajakirjanikule, et kui juba meedia on asjast kuulnud, siis võib kindel olla, et ka ameeriklased on toimuvaga kursis. „Arvan, et USA mängib kodusõjas järjest väiksemat rolli,“ märkis aastatel 2011-2014 USA suursaadikuna Süürias töötanud Robert S. Ford väljaandele. „Nad on Venemaa sõjategevusega üsnagi leppinud.“

Fordi sõnul näitab toimuv ka seda, et Venemaa otsib Süüria sõjast lahkumisstrateegiat. „Ma arvan, et nad mõistavad, et kui nad ei võida enda poolele vähemalt osa mõõdukast opositsioonist, siis ei ole poliitiline väljumine eriti lihtne. Süüria sõjas tegutseb praegu selline hulk rühmitusi ja valitsusi, et ükski riik ei suuda kontrollida, mis edsi saab. Tundub, et Venemaa hakkab avastama, et asi on palju keerulisem, kui nad arvasid.“