Alates 28. oktoobrist on NATO õhukaitse avastanud ja jälginud nelja Vene sõjalennukite gruppi Läänemere, Põhjamere, Atlandi ookeani ja Musta mere kohal. 29. oktoobril lendasid Norra lähistel neli tuumarelva kandmiseks võimelist strateegilist pommitajat Tu-95 ja neli tankurlennukit Il-78. Kui Norra saatis välja hävitajad F-16, pööras kuus Vene lennukit ümber, kuid kaks jätkas teed Norra rannikuga paralleelselt edelasse, üle Põhjamere ja siis Atlandi ookeani kohal Portugali lähistele välja, kirjutab Daily Beast.
Il-78 ja Tu-95

Hiiglaslik propellerite jõul liikuv Tu-95 on 1600-meremiilise tegevusulatusega tuumalõhkepeaga tiibrakettide Raduga H-55 stardiplatvorm. See relv kannab 200-kilotonnist tuumalõhkepead (võrdluseks – Nagasakile visatud tuumapommi võimsus oli vaid 21 kilotonni). Mõned aktiivteenistuses ja erus olevad USA õhujõudude ohvitserid rääkisid Daily Beastile, et Tu-95-d võisid lennata teatud kindlaks määratud tuumarakettide väljalaskmise punktidesse.

„See võis kindlasti nii olla,“ ütles USA õhujõudude erukindralleitnant David Deptula, kes on õhujõudude endine mõjukas luureülem. „Ei ole sugugi üle pakutud, et mingil hetkel järgmise kahe aasta jooksul astub Putin agressiivsema sammu Ida-Euroopas ja kasutab NATO vastuse ärahoidmiseks tuumaähvardust.“

Kõik tuumarelva kandmiseks võimelised õhujõud korraldavad loomulikult õppusi niinimetatud „strateegilise heidutuse“ harjutamiseks. Sõjalisi vaatlejaid panevad aga muretsema nende viimaste lendude sagedus ja ulatus.

„Meie pommitajameeskonnad teevad regulaarseid treeninglende täiemõõduliste potentsiaalsete missioonide jaoks, sealhulgas strateegilise heidutuse missioonid,“ ütles endine B-52 piloot ja praegune õhujõudude analüütik strateegiliste ja eelarvealaste hinnangute keskuses Mark Gunzinger. „[Vene õhujõud] ei ole kunagi treeninglende katkestanud, aga on ilmselge, et see oli mõeldud inimeste tähelepanu äratamiseks.“

Küsimusele, kas vähemalt mõni nendest lendudest oli tuumaõppus, vastas Gunzinger: „Nii see arvatavasti on.“

Veel üks õhujõudude ohvitser, kellel on laialdasi kogemusi Vene taktikaga, hoiatas, et ei Euroopa ega Alaska lende ei tohiks liiga süngetes toonides tõlgendada. „Katse lääne vastuse testimiseks - jah,“ kirjutas endine ohvitser e-posti teel. „Suurem aktiivsus kui lähiminevikus - jah. Tuumarünnaku harjutamine - ebatõenäoline. Võimekusi on kerge mõõta. Kavatsusi mitte.“

Sõltumatu uurimisasutuse IRIS president ja analüütik Rebecca Grant ütles, et Venemaa hiljutine jõudemonstratsioon oli lihtsalt järjekordne provokatsioon pikas Venemaa samasuguste antagonistlike sammude reas.

„Ma ei loe sellest välja spetsiifilise tuuma- või konventsionaalse stsenaariumi harjutamist, pigem pikamaanavigatsiooni harjutamist ja provokatsiooni. See on selgelt mõeldud NATO ärritamiseks, kuid puhtalt taktikalisest vaatepunktist, see oli ikkagi üsna väike õhujõu demonstratsioon, ütles Grant.“

Veel üks USA õhujõudude ohvitser, kes on seotud elektroonilise sõjapidamise lennukitega F-4G ja F-15E, ütles, et ei ole lihtsalt piisavalt informatsiooni, et olla kindel, mis on venelaste kavatsused. „Need võivad olla mis iganes,“ ütles Michael Pietrucha. „Pikamaa treeninglendudes pole midagi halba, sest need aitavad välja töötada oma nipid erinevate missioonide jaoks.“

Tu-95-te lendamine Euroopa õhuruumis pole ohtlik mitte ainult nende tuumavõimekuse tõttu, vaid ka rahvusvaheliste lennuliiklusreeglite eiramise tõttu.

„See on murettekitav, eriti see, et nad lendavad ilma transpondrit sisselülitamata, eriti kui nad lendavad teadlikult mitmetes rahvusvahelistes lennukoridorides või nendega risti,“ ütles üks USA õhujõudude pommitajapiloot Daily Beastile. „Enamiku tänapäevaste reisi- ja transpordilennukite omavahelise suhtlemise võime sõltub teiste lennukite transpondritest, et hoida ära kokkupõrked.“

Õhuruum Atlandi ookeani kohal on eriti tiheda liiklusega. USA pommitajapiloot tunnistas, et ka USA õhujõud viivad läbi pommitajate kaugpatrulllende, kuid peavad alati kinni reeglitest.

„Ma olen lennanud Portugalist läänes, see oli tiheda liiklusega koht, sest paljud lennuliinid suubuvad seal Vahemerele,“ ütles pommitajapiloot.
Tu-95 ja Il-78