Skandaal Saksamaal: Alam-Saksi liidumaa valitsusprogrammis tegi parandusi Volkswageni kontsern


Skandaal Saksamaal: Alam-Saksi liidumaa valitsusprogrammis tegi parandusi Volkswageni kontsern
Volkswageni peakorter Wolfsburgis Alam-SaksimaalFoto: RONNY HARTMANN, AFP

Saksamaa Alam-Saksi liidumaa sotsiaaldemokraadist peaministril Stefan Weilil on rasked ajad: lisaks sellele, et tema valitsuskoalitsioon kaotas enamuse, on ta kistud ka Volkswageni skandaali. Nimelt anti Weili valitsusprogramm 2015. aasta oktoobris kõigepealt Volkswageni kontsernile heakskiitmiseks. Samas on Weil ise kontserni järelevalvenõukogu liige.

Alam-Saksi valitsuskantselei avaldas dokumendi, mille järgi on Volkswageni soovil valitsusprogrammis muudatusi tehtud, vahendab Nordwest-Zeitung.

Weil lükkas süüdistused Volkswageni-poolses mõjutamises tagasi ja väitis, et tegemist oli ainult õiguslike ja faktiliste parandustega.

Saksamaa Sotsiaaldemokraatliku Partei (SPD) peasekretär Hubertus Heil süüdistas seoses Weili ja Volkswageni afääriga Kristlik-Demokraatlikku Liitu (CDU) laimukampaanias. Heili sõnul ei ole juhus, et teema just nüüd üles võeti, ning CDU viib Alam-Saksimaal läbi Weili-vastast kampaaniat.

Võttes arvesse viimaseid arenguid heitgaasiskandaalis Alam-Saksimaal nõudis Bundestagi CDU fraktsiooni aseesimees Michael Fuchs, et Alam-Saksi liidumaa loobuks oma osalusest Volkswagenis. Fuchs ütles ajalehele Rheinische Post, et ei mõista, miks peab Alam-Saksi liidumaal olema Volkswagenis 20-protsendine osalus, kui Baieril ei ole mingit osalust BMW-s ega Baden-Württembergil Daimleris.

Niinimetatud Volkswageni seadus tagab Alam-Saksi liidumaale juba ligi 60 aastat eristaatuse Volkswagenis. Suuruselt teise osanikuna on liidumaal 20-liikmelises järelevalvenõukogus kaks kohta. Lisaks liidumaa peaministrile Weilile istub seal veel ka majandusminister Olaf Lies (samuti SPD).

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare