Reuters: Vene tankerid varustavad Põhja-Koread salamisi naftaga

 (131)
Reuters: Vene tankerid varustavad Põhja-Koread salamisi naftaga
Foto: Ed Jones, AFP

Venemaa tankerid on varustanud Põhja-Koread naftaga vähemalt kolmel korral, pakkudes isolatsionistlikule riigile salaja majanduslikku päästerõngast.

ÜRO Julgeolekunõukogu vetoõigusega riik ja maailma suuruselt teine naftaeksportija Venemaa astub nafta või naftatoodete müügiga üle ÜRO vastavasisulistest sanktsioonidest, vahendab uudisteagentuur Reuters.

Julgeolekuallikate sõnul toimusid oktoobris ja novembris ülekanded merel pärast seda, kui uudisteagentuur teatas kuu varem, et stalinistliku maa alused sõidavad otse Venemaale ja sealt kodumaale tagasi.

„Vene laevad on teinud tänavu mitmel korral naftakeemiatoodete ülekandeid Põhja-Korea laevadele, rikkudes sanktsioone,“ ütles julgeolekuallikas Reutersile, täpsustamata, kas äritegevus toimub Vene valitsuse nõusolekul.

„Meil puuduvad tõendid selle kohta, et Vene riik seda toetaks, kuid need Vene laevad ulatavad põhjakorealastele päästerõnga,“ ütles teinegi allikas Euroopa Liidu julgeolekuringkondadest.

Julgeolekuametnike sõnul pärineb see info Vaiksel ooekeani jälgivatelt luureagentidelt ja satellitfotodelt,
kuid keeldusid avaldamast üksikasju, öeldes, et seda ei saa teha julgeolekut puudutavatel põhjustel.

Üks tanker, mis väidetavalt Põhja-Koreale naftat transportis, oli Vene lipu all seilav Vityaz.

Põhja-Koreal on vaja importkütust, et hoida oma raskustes olev majandus toimivana ja jätkata ÜRO sanktsioonide kiuste tuuma- ja mandritevaheliste rakettide katsetamist.

Vene tolliamet ja välisministeerium keeldusid kommentaaridest.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare