Poola järjekordse vastuolulise seaduse järgi saab justiitsministrist ühtlasi peaprokurör

 (4)
Poola järjekordse vastuolulise seaduse järgi saab justiitsministrist ühtlasi peaprokurör
Foto: RAFAL GUZ, AFP

Poola parlament võttis vastu seaduse, mis annab justiitsministeeriumile kontrolli prokuratuuri üle, suurendades veelgi muret demokraatia seisu pärast riigis.

Opositsiooni sõnul politiseerib see samm taaskord prokuratuuri, vahendab AFP.

Prokuratuur on olnud poliitilisest juhtimisest vaba alates 2009. aasta reformist, mille viis läbi eelmine liberaalne valitsus.

Valitsev rahvuskonservatiivne Seaduse ja Õigluse partei (PiS) teatas, et uus seadus teeb lõpu „läbikukkunud eksperimendile“, mis vähendas prokuratuuri vastutust.

Pärast kaheksa aastat opositsioonis olemist oktoobris taas võimule tulnud PiS on astunud mitmeid vastuolulisi samme, mille kriitikud on meedia ja kohtusüsteemi õõnestamise pärast hukka mõistnud.

Seadusandlus, mis andis valitsusele kontrolli Poola kõrgeima kohtu ja avalik-õigusliku ringhäälingu üle, kutsus esile mitmeid meeleavaldusi ja terava kriitika nii kodus kui ka üle Euroopa.

Neljapäeval vastu võetud seaduse järgi saab justiitsministrist peaprokurör ning ta saab õiguse sekkuda iga prokuröri juhitud igasse juurdlusse.

Seadus muudab ka prokuratuuride struktuuri regionaalsel ja üleriiklikul tasemel, mis opositsiooni sõnul annab PiS-ile ettekäände kontrollida prokuröride poliitilisi eelistusi.

Seaduse poolt hääletas neljapäeval 236 Poola parlamendi liiget, 209 oli vastu ja kaheksa jäi erapooletuks.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare