Obama ja Putin pidasid 90-minutilise erimeelsusi täis vestluse, Obama hoiatas Venemaad sanktsioonidega

 (241)
Vladimir Putin ja Barack Obama G20 kohtumisel Peterburis
Vladimir Putin ja Barack Obama G20 kohtumisel PeterburisFoto: Alexander Zemlianichenko, AP

USA president Barack Obama ja Venemaa kolleeg Vladimir Putin pidasid Euroopa aja järgi laupäeva hilisõhtul poolteist tundi kestnud telefonikõne Ukraina kriisi teemadel, jäädes kindlalt eriarvamusele Venemaa õiguse kohta Ida-Ukrainas ja Krimmis sõjalist jõudu kasutada.

Valge Maja teatas vestluse sisu kajastades, et Obama kutsus Putinit üles leidma rahumeelseid teid oma huvide kaitseks piirkonnas ning kutsuma oma väed tagasi baasidesse.

Obama leidis, et Venemaa on oma vägede Krimmi saatmisega rikkunud rahvusvahelisi seadusi ning hoiatas Putinit, et jätkuv Ukraina suveräänsuse ja territoriaalse terviklikkuse rikkumine võib tähendada Venemaale suuremat poliitilist ja ka majanduslikku isolatsiooni. Samuti teatas Obama, et USA peatab oma osalemise juunis Sotšis toimuva G8 tippkohtumise ettevalmistustes.

Kreml omakorda edastas suurriikide vestlusest, et Putin juhtis Obama tähelepanu Ukraina äärmusnatsionalistide provokatiivsetele ja kriminaalsetele tegudele, mida toetanud Kiievi võimud.

"Venemaa president rääkis reaalsest ohust Venemaa kodanike ja Ukraina pinnal viibivate rahvuskaaslaste elule ja tervisele. Putin rõhutas, et kui vägivald peaks levima Ida-Ukrainasse ja Krimmi, jätab Venemaa endale õiguse kaitsta oma huvisid ja venekeelset elanikkonda neil aladel," teatas Kreml.

Putin sai laupäeval duumalt kiire heakskiidu sõjaväe kasutamiseks Ida-Ukrainas. Ukraina ajutine valitsus on teatanud oma sõjaväe häireolukorda viimisest.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare