„Me seisame silmitsi suurimate väljakutsetega oma julgeolekule viimase põlvkonna jooksul,“ hoiatas Stoltenberg. „Täna ei ole aeg kahtluse alla seada Euroopa ja Ameerika Ühendriikide partnerlust.“

Trump tuli valimiskampaania ajal välja ideega, et USA peaks kaaluma NATO liikmelisuse peatamist või oma osalust oluliselt kahandama. Ka seadis ta kahtluse alla, kas jätaks presidendina automaatselt kehtima julgeolekugarantii, mis annab liikmesriikidele kindluse, et USA sõjavägi on rünnaku korral nende selja taga, nagu sätestab alliansi 5. artikkel.

Stoltenberg tõdes, et mõnedel liikmesriikidel tuleks tõepoolest rahalist panust allianssi suurendada. „USAl, kes panustab eelarvesse umbes 70 protsenti, on õigus nõuda koorma õiglasemat jaotust,“ tunnistas ta.

NATO peasekretär aga rõhutas, et Ühendkuningriigi ilmekal eeskujul suurendab tänavu 22 Euroopa riiki oma kaitse-eelarvet. „Tuleval aastal näeme minu eelduste kohaselt kaitsekulutuste tõusu kolmandat järjestikust aastat.“

„Vabadust, julgeolekut ja heaolu, mida me naudime, on väga lihtne iseenesestmõistetavalt võtta,“ tõdes ta. „Neil ebakindlatel aegadel vajame tugevat Ameerika juhtrolli ja Euroopat, kes võtab enda kanda õiglase osa koormast. Nii et selle asemel, et süvendada meie erinevusi, on vaja rõhutada seda, mis meid ühendab, sest üksinda edasi minemine pole lahendus Euroopa ega Ameerika Ühendriikide jaoks.“